Jest jak świątynia książek. Biblioteka w Wuhan projektu MVRDV

Zaprojektowali ją architekci z holenderskiej pracowni MVRDV we współpracy z lokalnym biurem UAD. Biblioteka w Wuhan w Chinach będzie mieć 140 tysięcy m kw. powierzchni. Jej budowa ruszy w tym roku.

Projekt przygotowany przez konsorcjum pracowni zwyciężył w międzynarodowym konkursie. Będzie to największa biblioteka w Chinach. Projektując gmach architekci połączyli tradycyjne funkcje biblioteczne z nowoczesnymi rozwiązaniami. Pod wspólnym dachem znajdą się przestrzenie powstałe z myślą o nauce oraz do organizowania wydarzeń artystycznych.

Ważnym elementem budynku będzie ogromna, przeszklona ściana, przez którą będzie można podpatrywać toczące się w środku życie. Taki zabieg ma wzbudzać ciekawość, intrygować.

Projektanci nie ukrywają, że okazały gmach ma szansę stać się architektoniczną wizytówką Wuhan i charakterystycznym punktem orientacyjnym. Projekt biblioteki uwzględnia ukształtowanie geograficzne miasta i koresponduje z płynącymi w pobliżu rzekami.

Modernistyczna forma biblioteki pełna jest organicznych kształtów, które symbolizują nurt rzeki. Podobnie wnętrze budynku – pełno tutaj zakrzywionych ścieżek i półek z książkami, które układają się w kształt rzecznej skarpy.


Wewnątrz dla gości przygotowano trzy punkty widokowe, które kadrują widoki na panoramę miasta, pobliski park oraz plac przed budynkiem. Przestrzenie do pracy indywidualnej zlokalizowane zostały na wyższych kondygnacjach. – Im wyżej pójdziesz, tym cichsze będą miejsca do nauki i czytania – mówi Jacob van Rijs, współzałożyciel MVRDV. – Topografia Wuhan była ważnym źródłem inspiracji. Z jednej strony mamy poziomy widok na taflę jeziora, a z drugiej strony pionowy widok na centrum miasta i wieżowce – dodaje.

Również przyroda ma współgrać z budynkiem. Posadzone, wysokie drzewa mają osłaniać elewację budynku przed przegrzaniem i ograniczać dopływ naturalnego światła latem. Posadzona zieleń będzie filtrować wodę deszczową i zmniejszać zjawisko wyspy ciepła podczas gorących letnich miesięcy.

źródło: MVRDV

Czytaj też: Biblioteka | Chiny | MVRDV | Szkło  | Modernizm | whiteMAD na Instagramie