dom kostka

Jest jak szara kostka, jednorodzinny dom w Czechach

Budynek wyglądający jak szara kostka zaprojektowali architekci z pracowni ADR, dom stanął w Pradze przy ulicy Libínská.

Projekt budynku przygotował duet architektów: Petr Kolář oraz Aleš Lapka. Jego powierzchnia to 325 m kw. Dom stoi na równym terenie i składa się z trzech prostokątnych bloków. Jego nietypowy plan pozwolił podzielić ogród na kilka części. Domownicy mogą więc korzystać z ogrodu frontowego, otwartego na widok publiczny, ogrodu tylnego i małych atriów. W ten sposób domownicy mogą projektować skrawki zieleni w inny sposób, często zmieniając aranżacje. Przykładem jest jedno z atriów, które służy im do suszenia prania.

Pomimo narożnej działki udało się zaprojektować przestrzeń tak, by domownikom zapewnić poczucie prywatności.

W centralnej części bloku powstała strefa dzienna, która rozciąga się na dwóch poziomach. Ze strefy dziennej można przejść do ogrodu. W skrzydle domu powstało zaplecze rekreacyjne i SPA. W drugim skrzydle umieszczono garaż. Dom jak kostka ma szarą elewację. To zwykły tynk, który ma biały, szary lub czarny kolor. Dach pokryła roślinność, która dodatkowo integruje całość z otoczeniem.


Architekci zaprojektowali minimalistyczne wnętrza. Podłogi i sufity wykonane są z betonu architektonicznego. Wnętrze zdobi bardzo mało mebli. Architekci postawili tu na mocne akcenty w postaci kominka czy kamienia wstawionego jako półka na wazon. Cel był taki, aby stworzyć dom dający poczucie równowagi, spokoju i harmonii. Z zadaniem architekci poradzili sobie doskonale!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Czechy | Wnętrza

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)