Dom ze szklanym dachem

Dom ze szklanym dachem w Pradze. Jest jak wiejska chata.

Dom ze szklanym dachem zaprojektowali architekci z pracowni Atelier 111 architekti. Budynek powstał w dzielnicy Jinonice na przedmieściach Pragi w Czechach.

Dzielnica Jinonice intensywnie się zmienia. Znajdują się tam jednak jeszcze uliczki, których klimat nawiązuje do małomiasteczkowej zabudowy sprzed dziesiątek lat. Zaprojektowany dom znajduje się przy wąskiej uliczce, w otoczeniu opuszczonych chat. Architekci zaprojektowali dom w taki sposób, aby zaoferować właścicielom sporą powierzchnię (318 m kw.), ale nie zdominować sąsiedniej zabudowy. W efekcie budynek wygląda jak połączone trzy osobne budynki.

Część nowej zabudowy powstała w ogrodzie. Ten ostatni ukształtowany został w kaskadowym założeniu, ponieważ działka właścicieli znajduje się na skarpie. Aby scalić poszczególne części domu architekci zaprojektowali system łączników, które wyróżnione zostały szklanym dachem. Dzięki temu do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła.

Z każdej części domu można bezpośrednio przejść do ogrodu, który od ulicy oddzielony jest bryłą budynku. Znalazł się tam również basen, z którego domownicy najchętniej korzystają latem.


Czeskim architektom udało się zaprojektować dom, który łączy stare elementy zabudowy oraz nowoczesne rozwiązania. Stara i nowa część zostały wizualnie ujednolicone przez kolor tynku oraz wykorzystane płytki ceramiczne.

O architektach:
Atelier 111 architekti to czeska pracownia projektowa założona i prowadzona przez architektów Michala Hamada, Veronikę Indrová, Barbora Weinzettlová i Jiřía Weinzettla, którzy poznali się Wydziale Architektury Czeskiej Politechniki w Pradze. “Nasz pierwszy sukces, nagroda specjalna w otwartym konkursie architektonicznym na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w mieście Tabor w 2002 roku, dał nam pasję i motywację do dalszych projektów. W kolejnych latach nasze studio zaczęło się rozbudowywać. Dzięki współpracy z doświadczonymi architektami, znacznie wzbogaciliśmy nasze umiejętności zawodowe. Oprócz projektowania architektonicznego budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych, od 2006 roku koncentrujemy się na projektach biogazowni.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Mieszkanie | Wnętrza

zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com) / Dom ze szklanym dachem