Jest jak wygodny salon. Biuro firmy Ceetrus w Warszawie

Projekt wnętrza biura powstał w studio projektowym Workplace Solutions. Architekci chcieli, stworzyć przestrzeń do pracy w stylu mid-century modern. W efekcie powstała przestrzeń przypominająca wygodnie urządzone mieszkanie.

Projektanci z Workplace Solutions stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania biura tuż po rebrandingu firmy. Nowe środowisko pracy Ceetrus miało wyrażać zmianę nie tylko w identyfikacji wizualnej. Przestrzeń o powierzchni 1225 m kw. jest funkcjonalną odpowiedzią na specyfikę pracy oraz częste wizyty klientów i partnerów organizowane w formie m.in. śniadań biznesowych. Punktem wyjścia były interakcje pracowników oparte o swobodną wymianę wiedzy i otwartość. To transformacja nie tylko przestrzeni pracy, lecz przede wszystkim kultury firmy.

Biuro miało być niczym elegancki salon dla gości – miejsce, gdzie spotykamy się z przyjaciółmi, czasem prowadzimy poważne rozmowy, a czasem śmiejemy się. Wnętrze ma podkreślać biznesowy charakter i zarazem kreować przytulny klimat. Styl mid-century modern, który łączy obie cechy, stał się główną inspiracją. Design oparty jest o dużą ilość naturalnych elementów – żywych roślin i drewna. Płynnym przedłużeniem aranżacji jest spersonalizowany wayfinding i spacebranding. Grafiki i okleiny tworzą spójny system, który pomaga ludziom łatwo się odnaleźć. Instalacje świetlne i wizualne elementy oddają wizerunek marki i opowiadają historię tego biura. Nawiązujące do Warszawy neony, obrazy i grafiki zaznaczają lokalność miejsca – ożywiają przestrzeń i sprawiają, że nie jest ona dla pracownika anonimowa.

W myśl koncepcji Activity-Based Workplace, biuro odpowiada na różne aktywności pracowników. Strefy wspólne zajmują około 35 proc. całej powierzchni. To nieformalne miejsca do pracy, różnej wielkości, półotwarte i zamknięte sale do spotkań, oraz strefy relaksu. Strefy pracy są transparentne i funkcjonalnie podzielone. Każdy open-space dedykowany danemu zespołowi sąsiaduje z dwoma salami spotkań i gabinetem do pracy w skupieniu. Recepcja dzieli przestrzeń i jest punktem spotkań pracowników i klientów. Można tam wypić kawę i poczekać na spotkanie. Wokół niej zlokalizowane są cztery duże sale konferencyjne, w tym dwie połączone mobilną ścianą.

Zaraz obok recepcji znajdziemy “serce” biura. To strefa coworkingowa połączona z jadalnią, kuchnią i barem. Tutaj odbywają się większe spotkania biznesowe oraz eventy dla pracowników. To miejsce spotkań i swobodnej wymiany myśli, skonstruowane zgodnie z przyświecającym firmie hasłem “with citizens for citizens”. Na co dzień można tu wypić kawę, pograć w bilard, popracować, porozmawiać z drugą osobą czy po prostu zrelaksować się. Strefa ta, to aż 16 proc. powierzchni całego biura. Tak duża wspólna, wielofunkcyjna przestrzeń to katalizator kreatywności. Pomaga w budowaniu osobistych więzi między pracownikami, które są tak istotne we współczesnej kulturze biznesu.

„Z każdym projektowanym biurem, staramy się propagować tworzenie tego typu stref. To trend, który razem z większą powierzchnią otwartych i mniej formalnych przestrzeni spotkań, pomaga nam projektować przyjazne ludziom miejsca.” – dodaje Bogusz Parzyszek, założyciel Workplace Solutions.