schronisko dla zwierząt

Jest komfortowe. W Poznaniu otwarto nowe schronisko dla zwierząt

Nowe schronisko dla zwierząt w Poznaniu ma miejsce dla 300 psów i prawie 300 kotów. To najnowocześniejsze tego typu miejsce, w którym zwierzęta będą mogły czekać na nowych właścicieli w lepszych warunkach.

Schronisko zbudowano przy ulicy Kobylepole. Obiekt składa się z budynku biurowo-administracyjnego, w którym przeprowadzane będą adopcje i przyjmowane zwierzęta, części socjalnej dla pracowników i wolontariuszy oraz nowoczesnej i dobrze wyposażonej przychodni weterynaryjnej, która obsługuje też część szpitalną – oddzielną dla psów i kotów. Obiekt zbudowała firma Pekabex Bet.

Poznań w końcu ma schronisko dla zwierząt na miarę XXI wieku, spełniające nowoczesne standardy. Cieszy mnie zmiana stosunku do zwierząt, która w ostatnich latach wyraźnie dała się zauważyć w Polsce, przede wszystkim to, że coraz więcej osób decyduje się na adopcję psa czy kota. Mam nadzieję, że to miejsce będzie służyło poznańskim czworonogom tylko tymczasowo, do momentu, gdy znajdą swój nowy dom i właścicieli – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Schronisko dla zwierząt ma dwa pawilony dla psów – jeden dla zwierząt zdrowych, które czekają na adopcję, a drugi pełni funkcję kwarantanny dla chorych. Dla zdrowych kotów czekających na adopcję zbudowano osobny pawilon z osiemnastoma pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, zdecydowanie za ciasną jak na obecne potrzeby kociarnię.


Zyskają również chore koty – zamiast obecnie wykorzystywanych tymczasowych, ciasnych baraków zaprojektowano dla nich obszerny szpital, który dzięki wydzieleniu siedmiu wyizolowanych pomieszczeń ułatwi zwalczanie chorób zakaźnych, które w warunkach schroniskowych powodują dużą śmiertelność tych zwierząt. Szpital jest bezpośrednio połączony z przychodnią weterynaryjną. Wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do suchych i ogrzewanych pomieszczeń.

Schronisko to parterowy budynek, którego ściany mają proste szare i białe barwy. Centralną część frontowej ściany ozdobił kolorowy mural przedstawiający radosne zwierzaki. Pomiędzy budynkami powstały duże wybiegi dla psów. W nowym miejscu mają one bezpośredni dostęp do zadrzewionych terenów spacerowych.

Wcześniej poznańskie czworonogi musiały korzystać ze schroniska ul. Bukowskiej, które zbudowano w 1964 r., było to pierwsze zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce.

Czytaj też: Zwierzęta | Poznań | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły