Jest prosty i elegancki. Dom-mikrus z Japonii

Moca Architects zaprojektowali liczący dwie kondygnacje dom o nazwie House AA. Znajduje się on w zachodniej dzielnicy miasta Nara w regionie Kansai w Japonii.

Dwie sypialnie rozmieszczone są dość nietypowo, bowiem zajmują całe dolne piętro domu, a przestrzeń dzienna, zaprojektowana  na otwartym planie znajduje się na piętrze.Większość bryły – bo aż 60% – przykryte jest przez spiczasty, 4 spadowy dach. Takie rozwiązanie nieco ograniczyło możliwość aranżacji jego wnętrza, ale był to celowy zabieg architektów, którzy chcieli w ten sposób stworzyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu dla jego mieszkańców.

Ukryty pod dachem pokój dzienny oraz jadalnia wyłożona jest  drewnem o jasnym lecz ciepłym odcieniu. Posiada również  duże szklane powierzchnie, które prowadzą na dwa zadaszone balkony i doskonale doświetlają pomieszczenie.

Seria smukłych drewnianych słupków rozsianych wokół wnętrza była konieczna, aby utrzymać dach o tak dużej konstrukcji. Ciekawym akcentem i elementem wystroju są użyte fragmentarycznie ściany pokryte  betonem dekoracyjnym. Głównym materiałem elewacyjnym budynku jest blacha urozmaicona w kilku miejscach drewnianymi elementami. Dom jest prosty i powściągliwy w wystroju, ale dzięki temu pełen klasy. (ms)