Jest nad jeziorem. Tak urządzili dom na Kaszubach

Dom położony jest w otoczeniu zieleni, a mieszkańcom oferuje widok na jezioro. To przestrzeń, gdzie lasy Borów Tucholskich spotykają się z kaszubskimi jeziorami, tworząc malowniczy krajobraz. Dom na Kaszubach zaprojektował Andrzej Ciemiński, ale jego wnętrze to dzieło duetu Studio Iskry – Marysi Gajewskiej i Michała Niedośpiała.

Pracując nad projektem wnętrza architekci słuchali potrzeb inwestorów. Właścicielom zależało, aby przebywając w środku, mogli otaczać się meblami i dodatkami, które nawiązywać będą do lokalnych tradycji oraz podkreślą otoczenie budynku. Częścią domu jest bowiem ogród w naturalnym charakterze z kwietną łąką i tradycyjnymi dla polskiego krajobrazu roślinami.

W aranżacji domu projektanci wykorzystali naturalne materiały oraz odważne kolory, które zaczerpnięto z kaszubskich wzorów. Świeżości nadają nowoczesne meble, które zostały zestawione z rodzinnymi pamiątkami.

Na pierwszy rzut oka staroświeckie przedmioty poprzez odświeżenie pozwoliły wprowadzić do wnętrza nowy eklektyczny charakter – opisują autorzy projektu.

O charakterze przestrzeni świadczy już strefa wejścia. Przez duże i szklane drzwi dostrzec można kolorystyczne akcenty oraz ciepły odcień drewna. Do salonu prowadzi korytarz o zwartej zabudowie, który ozdobiono niebieską ławą. Sercem budynku jest strefa dzienna, składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią oraz salonu. W tej części domownicy spędzają większość wolnego czasu, odpoczywają, przyjmują gości, biesiadują… Kulinarne doznania są możliwe dzięki kompleksowej zabudowie kuchni. Architekci zaprojektowali ją w głębokim zielonym kolorze. Fronty ramkowe z widocznym usłojeniem przywołują na myśl klasyczne kuchnie. Blat kuchenny wykonany jest z głęboko szczotkowanego granitu o wyrazistym rysunku. Funkcjonalność przestrzeni zapewnia dębowa wyspa, która ma charakterystyczne zaoblenia. Te ostatnie sprawiły, że wyspa nabrała lekkości.

Salon od kuchni został wizualnie oddzielony niskim regałem. Tuż obok ustawiono dużą sofę w rudym kolorze oraz jasnobeżowy regał, który stał się idealnym miejscem do eksponowania książek i osobistych przedmiotów. Paletę barw tej części domu uzupełnia szałwiowa szafka RTV czy kobaltowy fotel. Warto zwrócić uwagę na lniane zasłony, mają żółtą barwę, dzięki której we wnętrzu panuje ciepła aura.

Nowoczesny design został zestawiony z elementami vintage. W strefie jadalni wzrok przyciąga stary kredens. Stół natomiast to współczesny mebel wykonany według projektu Iskry Studio. Jego spory rozmiar sprawia, że jednocześnie może przy nim przebywać nawet 14 osób. Natomiast ustawione przy stole krzesła to projekt polskiej marki Tamo.

Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał
Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał

Podobny klimat wnętrza osiągnięto w łazience na parterze. Podstawą kolorystyczną był niebieski granit, który znalazł się przy umywalce oraz we wnęce pod prysznicem. W nieco ciemniejszy kolor granatu został pomalowany sufit oraz szafka umywalkowa. Gładkie ściany z mikrocementu stanowią równowagę dla intensywnych kolorów oraz wibrującej posadzki o geometrycznym wzorze.

Na parterze zaprojektowano też przestrzeń do pracy. To niewielki gabinet, w którym ustawiono drewniany regał oraz biurko.

Część prywatna mieszkańców została zaprojektowana na piętrze. Znajdują się tam sypialnie, łazienka z sauną oraz pralnia. W głównej sypialni ustawiono zabytkowe meble – łóżko, stoliki nocne, toaletka i duża szafa to zestaw mebli, które są w rodzinie od wielu lat!

Dom jest pełen światła, przytulności i unikalnego charakteru domowników. Celem było stworzenie przestrzeni nieformalnej, dopasowanej do stylu życia codziennego mieszkańców, kojącej i pozwalającej na wypoczynek. Zaprojektowane wnętrza dopełniają pamiątki z podróży, obrazy przyjaciół, a nawet ceramiczny wazon wykonany przez architekta budynku – podsumowuje zespół Studio Iskry.

_

O pracowni:

Studio Iskry to interdyscyplinarna pracownia z Warszawy. Założyciele Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał działają na pograniczu architektury, wzornictwa oraz scenografii. Współpraca z rzemieślnikami i artystami pozwala nam na wszechstronne podejście do każdego projektu, co rezultuje kompleksowymi i oryginalnymi realizacjami. Iskry stawiają sobie za cel celebrowanie codzienności, tworzenie przestrzeni i obiektów nacechowanych jakością i długowiecznością. Intuicyjne podejście do projektowania pozwala nam na projekty ukształtowane przez potrzeby funkcjonalne, ciekawość oraz fundamentalne zainteresowanie człowiekiem jako użytkownikiem

projekt: Studio Iskry

zdjęcia: ZASOBY studio

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Eklektyzm | Minimalizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie