Uniwersytet Łódzki powiększa swoją infrastrukturę. Właśnie do użytku oddano nową siedzibę Wydziału Nauk o Wychowaniu. Już za kilka tygodni naukę rozpoczną tu studenci psychologii i pedagogiki. Projekt budynku powstał w poznańskiej pracowni Kontrapunkt.
Nowy gmach uniwersytetu położony jest przy ulicy Rodziny Scheiblerów 2, tuż obok skrzyżowania z ulicą Narutowicza. Budynek ma pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. W sumie jego powierzchnia użytkowa wynosi 6 tys. m kw. Nowoczesną przestrzeń tworzą sale wykładowe, laboratoria i pokoje dla pracowników naukowych uczelni. Dzięki tym ostatnim uczelnia ma możliwość przeniesienia i zlokalizowania w jednym miejscu wszystkich części instytutu, które dzisiaj są rozrzucone w kilku miejscach.
Budynek wyróżnia przestronny hol, który sięga najwyższych kondygnacji budynku. W środku powstały półotwarte korytarze, które okalają hol i sprawiają wrażenie balkonów. Co ciekawe, na najwyższej kondygnacji zbudowano taras widokowy.
Psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w ofercie Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas rekrutacji na bezpłatne studia (jednolite magisterskie) w 2021 roku napłynęło 1600 zgłoszeń na 100 dostępnych miejsc. Trudno się więc dziwić decyzji władz uczelni o budowie nowej siedziby dla Instytutu Psychologii.
Charakterystyczna jest ciemna elewacja budynku. Gmach ma ogromne przeszklenia i nocą będzie delikatnie podświetlony diodami LED. Elewację uzupełniono tak zwanymi łamaczami światła, które osłaniają wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słońca. Ciekawostką jest też zielony dach niższej części, który będzie korzystnie wpływać na mikroklimat okolicy. Powstał też przeszklony łącznik prowadzi z nowego gmachu do istniejącej wcześniej auli im. Wacława Szuberta, mogącej pomieścić 500 osób. W tej ostatniej Uniwersytet Łódzki zorganizuje uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego.
W sumie budowa nowego wydziału pochłonęła 56 mln zł.
źródło: łódź.pl
Czytaj też: Łódź | Edukacja | Elewacja | Miasto | Szkoła | whiteMAD na Instagramie