Dom Falujący w Warszawie

Jest nietypowy. Dom Falujący w Warszawie

Dom Falujący w Warszawie zaprojektowali architekci z pracowni 81.WAW.PL. Jego największym wyróżnikiem jest nietypowa elewacja z drewna. Projektanci zaproponowali tutaj artystyczną formę paneli, których kształt przypomina fale.

Projektując budynek zespół architektów 81.WAW.PL musiał uwzględnić nietypowy kształt działki oraz odległość od sąsiednich zabudowań. Zaproponowali budynek o kształcie prostopadłościanu z niską zabudową ograniczoną do parteru. W sumie budynek składa się z trzech części – dziennej oraz prywatnej, a także garażu z zapleczem technicznym.

Główną częścią wnętrza jest strefa dzienna. Składa się ona z salonu, otwartej kuchni i jadalni. To właśnie w tej części budynku domownicy spędzają większość swojego czasu. Strefa ta od zewnątrz podkreślona została dużymi przeszkleniami, które umożliwiają szybkie wyjście do ogrodu.

Strefa nocna umieszczona została po prawej stronie części dziennej. Strefa nocna składa się z dwóch pokoi dzieci, głównej łazienki i łazienki dla gości. W strefie nocnej jest też główna sypialnia z garderobą oraz pokój gościnny, który zarazem jest miejscem do pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest duże przeszklenie w głównej sypialni, wychodzące na zachodnią część ogrodu.

Dom Falujący ma cechę charakterystyczną: żyletki osłaniające okna od słońca i zapewniające prywatność, biegną wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji. Ich rzeźbiarska forma powoduje wrażenie lekkości. Architekci uzyskali ten efekt dzięki drewnianemu detalowi. 

Dom Falujący w Warszawie


Za żyletkami ukryto okna do części nocnej. Dzięki temu, od ulicy wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, gdyż do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna. Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych. Drewniane żyletki nie tylko zapewniają mieszkańcom poczucie intymności, ale też nadają bryle rzeźbiarski charakter. Nie są bowiem jednorodne: różnią się nieco między sobą – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków, jakie opisywaliśmy. Nietypowy zabieg architektów z elewacją sprawił, że prosta bryła zyskała lekką i zwiewną formę.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja

fot. Bartek Zaranek, źródło: 81.WAW.PL