„Dom podwójny” to tak naprawdę dom dwulokalowy, którego projekt powstał w pracowni KLUJ STUDIO. Architekt uważa, że to doskonały pomysł na dom i ciekawa alternatywa dla wszechobecnej, słabej jakościowo zabudowy deweloperskiej.
Projekt budynku powstał z myślą o bardziej wymagających klientach, którzy cenią sobie jakość. Budynek, chociaż w swoim układzie funkcjonalnym stanowi tradycyjny układ (parter to strefa dzienna, a piętro nocna), jest obiektem nietypowym. To co wyróżnia go spośród innych domów dwu-lokalowych to charakterystyczna bryła powstała poprzez odsunięcie od siebie stref nocnych poszczególnych mieszkań. Zabieg taki zapewnienia, tak ważny w tej części domu, komfort akustyczny. Nadaje on również budynkowi indywidualny wygląd sprawiający wrażenie, iż dom jest podwójny. W sumie każdy człon ma po 136 m kw. powierzchni.
Całości dopełniają charakterystyczne zadaszenia strefy wejściowej oraz ogrodowej chroniące użytkowników przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem oraz przed deszczem w pochmurne dni. Zadaszenie strefy wypoczynkowej dodatkowo zapewnia poczucie intymności podczas odpoczynku na tarasie.
Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby można było łatwo dostosować go do własnych, indywidualnych potrzeb. Pokój na parterze można zaadaptować na garaż lub stworzyć dodatkową przestrzeń do pracy. To pomieszczenie o uniwersalnej funkcjonalności, które z biegiem lat może wyglądać zupełnie inaczej.
Dodatkowo możliwości budynku można rozwijać dokładając wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją), a jeżeli przyszli mieszkańcy zechcą powiększyć strefę ogrodową to po zainstalowaniu na dachu nad parterem balustrad uzyskają dodatkowe, duże tarasy. Sprytne!
architektura: Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska, Eliza Marciniak
fot. Norbert Banaszyk, źródło: KLUJ STUDIO (www.klujstudio.pl)
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Minimalizm | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie