Kamienica po remoncie elewacji

Jest piękna. Kamienica w niewielkim Jarosławiu po totalnym remoncie

Renowacje kamienic nie muszą być domeną tylko dużych miast. Tym razem przyglądamy się remontowi w niewielkim Jarosławiu, gdzie ponad stuletnia kamienica zyskała nowe życie.

Kamienica znajduje się przy ul. Kraszewskiego 37. Zbudowana została w latach 1910-1913 według projektu przemyskiego architekta Stanisława Majerskiego. Budynek jest jednopiętrowy. Całość wyróżnia się indywidualnie opracowaną fasadą ze skrajnym ryzalitem i pseudoryzalitem zwieńczonymi szczytami, arkadową loggią na piętrze i tarasem. Ten ostatni przykryty został szklanym baldachimem o metalowej konstrukcji.

Zbudowana na początku XX wieku kamienica nie jest modernistyczna. Architekt zaprojektował ją w historyzującej formie, wykorzystując elementy neoromańskie i neogotyckie. Jedynym nowoczesnym jak na ówczesny czas rozwiązaniem jest metalowa balustrada tarasu, główne drzwi wejściowe oraz podział nadświetli okien. Jeszcze kilka lat temu budynek był mocno zniszczony. Szara elewacja miała liczne ubytki, skorodowany dach, zniszczone drzwi i okna. Remont obiektu rozpoczął się w 2015 r. i trwał aż pięć lat. Dopiero teraz możemy oglądać odnowiony budynek. Działania remontowe kamienicy poprzedzone zostały opracowaniem programu prac konserwatorskich oraz projektu budowlanego.

W kolejnych etapach wykonano izolację fundamentów, remont elewacji zachodniej (podwórzowej) i północnej (ściany szczytowej). We wnętrzu sieni i klatki schodowej wykonano badania konserwatorskie, w wyniku których stwierdzono, że powierzchnie wszystkich ścian i sufitów pokrywa stosunkowo prosta w formach jednak dość dobrze zachowana dekoracja malarska. W kolejnym roku przeprowadzono I etap prac konserwatorskich przy odkrytych malowidłach sieni i klatki schodowej w zakresie ich odsłonięcia spod przemalowań i utrwalenia. W tym samym czasie wykonano pełną konserwacje głównych drzwi wejściowych do budynku w których dokonano naprawy konstrukcji, uzupełnienia detalu oraz, a także wykonano nową powłokę ochronną – opisuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Kamienica przed remontem elewacji

Remont elewacji rozpoczął się w 2019 r. Usunięto wtedy stary tynk i zastąpiono nowym, wykonanym z barwionej masy nawiązującą kolorystyką do odnalezionych wcześniej łat tynków pierwotnych. To jednak nie koniec prac w kamienicy. W kolejnych latach planowane jest odnowienie wnętrz budynku. Trzymamy kciuki za powodzenie tych prac i kamienica w Jarosławiu będzie cieszyć oczy nie tylko oglądana z zewnątrz.

Czytaj więcej: Renowacja | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu