Jest piękna. Klatka schodowa w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza we Wrocławiu

Za niepozornymi drzwiami stare kamienice często skrywają skarby. Przykładem jest klatka schodowa w kamienicy przy ulicy Henryka Sienkiewicza we Wrocławiu.

Zdjęcia klatki schodowej wykonał Filip Heliasz, który na Facebooku prowadzi profil Wrocław – Inwestycje budowlane. Na fanpage często publikuje nie tylko wieści dotyczące nowych inwestycji w mieście, ale też zagląda za drzwi kamienic, które mija spacerując po Wrocławiu. Jedną z ostatnich odwiedzonych przez Filipa Heliasza kamienic była ta, która znajduje się przy ulicy Sienkiewicza.

Na prośbę autora zdjęć nie publikujemy dokładnego adresu budynku. Z zewnątrz kamienica niczym się nie wyróżnia. Jej elewacja nadaje się do remontu. Na szczęście remont udało się już wykonać wewnątrz.

Jeszcze kilka lat temu klatka schodowa była brudna, pomalowane na żółto ściany pokryte było bazgrołami. Na szczęście, większość starych płytek zdobiących wnętrze zachowała się w dobrym stanie. Dziś sień wejściową możemy oglądać w pełnej krasie. Zachowały się stare, zielonkawe płytki oraz posadzka.

Podczas prac dokładnie oczyszczono wszystkie płytki i uzupełniono nieliczne braki szukając możliwie najlepszych odpowiedników. Oczyszczono też schody prowadzące na wszystkie piętra. Podczas prac oczyszczono też dwuskrzydłowe drzwi budynku.


Przykład wnętrza kamienicy przy ulicy Sienkiewicza we Wrocławiu pokazuje, jak przed laty podchodzono do aranżacji przestrzeni wspólnych. Dziś tak okazałe zdobienie klatki schodowej można zobaczyć tylko w najdroższych inwestycjach mieszkaniowych. Dobrze, że wiele podobnych przykładów udało się zachować. Wcześniej pisaliśmy o remoncie wnętrza kamienicy przy ulicy Kilińskiego (czytaj TUTAJ) oraz metamorfozę wnętrza kamienicy przy ulicy Lelewela (więcej TUTAJ). Więcej o historii budynku przy ulicy Sienkiewicza napiszemy w osobnym artykule.

Zdjęcia: Filip Heliasz (Wrocław – Inwestycje budowlane)

Czytaj też: Kamienica | Wrocław | Renowacja | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie