Jest piękna. Secesyjna kamienica w centrum Bytomia

Jej remont przeprowadzono w 2022 roku. Secesyjna kamienica przy ulicy Dworcowej i Moniuszki znajduje się w Bytomiu. To narożny budynek, który ma mnóstwo zdobień. Tak prezentuje się odnowiony budynek.

Detali do naprawy było mnóstwo. Elewacja oblicowana glazurowaną cegłą, dekoracyjne opaski okien z przeplatającymi się wstęgami, metalowe obramowania balkonów i wykusze o kapryśnej secesyjnej linii. Do tego twarz młodzieńca w czapce, spod której wymykają się kosmyki włosów.

Klimat tej kamienicy tworzą kontrastujące z dekoracyjną płytką klinkierową elementy metaloplastyczne. Większość z nich była skorodowana, dlatego odtworzyliśmy je na nowo – mówi Dawid Garbacki, wykonawca, właściciel firmy Termo Garbacki.

Budynek powstał w 1905 roku według projektu architekta Wilhelma Hellera. Podczas prac udało się odnowić tylne i frontowe elewacje wykonane z róznokolorowej cegły klinkierowej. Dodatkowo wymieniono drzwi w częściach wspólnych. Co ciekawe, do czyszczenia elewacji wykorzystano innowacyjną metodę przy użyciu lasera.

Gmach zbudowany został dla radcy dra Maxa Blocha i przedsiębiorcy budowlanego Alfreda Katza. Jak ponad sto lat temu budynek opisywała miejscowa prasa? „To zawsze trudne i w pewnym sensie odważne, kiedy nowocześnie myślący i czujący architekt przełamuje stare naleciałości i pomiędzy tak obce panującemu właśnie kierunkowi sztuki wytwory ostatniej epoki wstawia wyraziste dzieło własnej indywidualności” – to fragment z gazety „Ostdeutsche Bau-Zeitung”.


Poza mieszkaniami mieściła się tu Piwiarnia Konrada Kisslinga, gdzie poza wypiciem piwa kulmbacharskiego, można było dobrze zjeść. Wcześniej w 1880 roku mieściła się tu winiarnia Persikanera, uchodząca za jedną z najlepszych w ówczesnym Bytomiu. W okresie międzywojennym swoją siedzibę miał tu kinematograf Fata Morgana. W 1930 na parterze mieściła się restauracja i sklepy, z kolei na poddaszu atelier fotograficzne. W latach 70. XX wieku przeprowadzono gruntowny remont i modernizację, niszcząc w dużej mierze pierwotny wystrój wnętrza – czytamy w komunikacie na stronie UM Bytom.

Remont kamienicy przy ulicy Dworcowej kosztował 1,2 mln zł.

fot. Grzegorz Goik, źródło: archiwum UM Bytom

Czytaj też: Kamienica | Renowacja | Elewacja | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał PRZED remontem: