fot. Grzegorz Rajter, źródło: wrocław.pl

Zabytkowa willa Poczty Polskiej we Wrocławiu po remoncie

Willa Poczty Polskiej położona jest przy ulicy Skoczylasa 19 w Leśnicy we Wrocławiu. Podczas prac dokładnie oczyszczono elewację oraz dekoracyjny element przypominający o historycznym wydarzeniu. Renowacja tego ostatniego fragmentu może budzić kontrowersje – po oczyszczeniu jego czytelność została obniżona.

Budowa willi trwała sześć lat i zakończyła się w 1904 roku. Na jej elewacji powstała dekoracja, która przedstawia króla pruskiego Fryderyka II w leśnickim zamku po zwycięskiej bitwie pod Lutynią w roku 1757. Po remoncie widoczność dekoracyjnego elementu stała się jednak mniejsza. Dlaczego?

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyremontować elewację zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i konserwatorskiej, angażując specjalistyczną firmę i wykonując prace pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace zostały wykonane z zachowaniem szczegółów i zamysłu mistrza budowlanego Edwarda Freytaga – czytamy fragment komunikatu biura prasowego Poczty Polskiej opublikowanego na stronie wroclaw.pl.

Prace remontowe odbywały się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Całość prac została wykonana zgodnie z dokumentacją budowlano-konserwatorską i programem prac konserwatorskich, sporządzonym przez dyplomowanego konserwatora technologa dzieł sztuki – tłumaczy Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Przeprowadziliśmy wnikliwe badania stratygraficzne i wszystkie warstwy są aktualnie, po ściągnięciu zabrudzeń, w takich kolorach, w jakich powinny być – mówi w wypowiedzi dla wroclaw.pl Magdalena Wankowska, dyrektor biura Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

fot. Grzegorz Rajter, źródło: wrocław.pl

Element dekoracyjny wykonany jest z zaprawy wapienno-cementowej z wypełniaczem oraz z podziałem na powierzchnie gładkie i chropowate, bez warstwy malarskiej. Poszczególne elementy dekoracji były wcześniej wyraźniejsze z powodu warstwy brudu, która osadziła się na chropowatych fragmentach.

fot. Grzegorz Rajter, źródło: wrocław.pl

Czytaj też: Zabytek | Wrocław | Elewacja | Cegła | Detal | whiteMAD na Instagramie