Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Foksal 13/15 w Warszawie. Pracując nad projektem architekci chcieli nawiązać do eleganckiej bryły budynku.

Wystrój tego apartamentu nie jest dziełem przypadku. Zastosowane tutaj rozwiązania wynikają z charakteru pochodzącej z XIX wieku kamienicy. Budynek po gruntownym remoncie odzyskał blask i znów cieszy oczy detalami, które nawiązują do stylu Belle époque.

Zaprojektowane mieszkanie łączy w sobie historyczną i nowoczesną część budynku.

Postanowiliśmy, że założeniem projektu wnętrz będzie podkreślenie tych dwóch światów i uczynienie z nich waloru stanowiącego o unikalnym klimacie apartamentu – wyjaśniają Barbara Łaźniewska i Maciek Tarchalski z pracowni INDOOR.

Projektanci zastosowali ciekawy zabieg, wykorzystując podział biegnący przez wszystkie pomieszczenia. Stał się on osią, na której oparli swoją koncepcję. Kobaltowa linia wyraźnie odcina historyzujące sztukaterie i dekoracje od minimalistycznego cementu i ściany współczesnych okien.

Apartament w kamienicy ma nietypowy układ. Jest podłużny. Architekci postanowili więc otworzyć przestrzeń i wpuścić do wnętrza ogromną ilość naturalnego światła. Stosując lustra na zamknięciach widoków pozwoliło im osiągnąć efekt lekkości i poczucie przestrzeni.


Dwoistość światów podkreśliliśmy dodatkowo współczesnymi formami mebli i oświetlenia dbając jednocześnie o dobór szlachetnych w swej prostocie form które wybijają się graficznymi liniami w otoczeniu klasycznych sztukaterii i dodatków – dodają autorzy projektu.

_

O pracowni:

Pracownia INDOOR z siedzibą w Warszawie zajmuje się projektowaniem wnętrz prywatnych i komercyjnych. Tworzący ją architekci Barbara Łaźniewska i Maciek Tarchalski kreują odważne i nowoczesne przestrzenie, które są skrojone na miarę potrzeb. W ich realizacjach znaleźć można przykłady udanego połączenia prostoty i elegancji. Takie zestawienia udaje się osiągnąć sięgając po szlachetne materiały i zachowanie proporcji. – Dbamy o detal, który wyróżnia i nadaje klasę. Inspiruje nas architektura, sztuka i natura, mamy wiele szacunku dla historii wzornictwa, z radością korzystamy z jej bogatych zasobów używając w projektach obiektów vintage, które wnoszą swój niepowtarzalny rys – piszą na swojej stronie. Architekci przyznają, że lubią eksperymentować i poszukiwać nieoczywistych rozwiązań. – Nasze projekty opieramy na wnikliwej analizie architektury, otoczenia i założeń funkcjonalnych, starając się wydobyć ukryte wartości i unikalne cechy, na których budujemy nową przestrzeń. W efekcie powstają przemyślane, przyjazne wnętrza o indywidualnym charterze – dodają. Pracownia działa od 2006 r. i na swoim koncie ma już kilkadziesiąt zrealizowanych projektów.

projekt: pracownia INDOOR – Barbara Łaźniewska , Maciek Tarchalski (www.indoorprojekt.pl)

zdjęcia: Piotr Mastalerz

Czytaj też: Wnętrza | Warszawa | Eklektyzm | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły