Jest prawie cały z drewna. Nowoczesny ośrodek dla chorych

W mieście Oldham w Wielkiej Brytanii otwarto ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Maggie’s Centre zaprojektowali architekci z pracowni dRMM Architects we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego. Efektem tej współpracy jest właśnie powstanie pierwszego budynku na świecie który zbudowany został z klejonego warstwowo drewna liściastego.

Maggie’s to organizacja dobroczynna, która obrała sobie za cel wspieranie osób dotkniętych chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opierki zdrowotnej.

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na typową dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę. Nie bez znaczenia były również względy wizualne i coś jeszcze. Jak wynika z badań, obcowanie z drewnem pozwala obniżyć u człowieka ciśnienie i spowolnić tętno. Drewno znacznie skraca też proces powrotu do zdrowia. Według danych opublikowanych w raporcie Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym Wood – Housing, Health, Humanity, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Profesor Alex de Rijke, współzałożyciel pracowni architektonicznej dRMM, od ponad 30 lat prowadzi eksperymenty z modyfikowanym drewnem. Projekty budowlane i meblarskie pracowni przyczyniły się do upowszechnienia właściwości strukturalnych, ekologicznych i estetycznych modyfikowanego drewna – sklejki i drewna iglastego.

W sumie budowlę wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m. Co ciekawe, architekci dokładnie obliczyli, ile zużyli drewna podczas budowy i ile czasu potrzeba, aby ten drzewostan odrósł. Okazuje się, że amerykańskie lasy liściaste w przypadku budowy brytyjskiego budynku, aby odnowić straty potrzebują zaledwie 120 sekund.

Zdjęcia: Alex de Rijke