Pasywny dom w Warszawie z ogrodem na dachu. Poznajcie SkyGarden.

Pasywny dom w Warszawie SkyGarden ma 219 m kw. powierzchni. SkyGarden to dom pasywny zaprojektowany przez architektów z pracowni menthol architects. Na jego szczycie powstał specjalny, całoroczny ogród.

SkyGarden to dom pasywny. Do jego ogrzewania i wentylacji potrzeba niewiele energii w porównaniu do typowego domu jednorodzinnego. Budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Architekci zaprojektowali go tak, aby sam dostosowywał się do warunków panujących na zewnątrz wykorzystując naturalną wentylację dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina. 

Wkomponowany w bryłę budynku ogród przylega do północnej ściany i stropu, zapewnia swoistą symbiozę domu i ogrodu pod względem energetycznym, w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, latem natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Rozwiązanie, które zaprojektowali Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z pracowni menthol architects ma na celu zachęcić użytkowników domu do korzystania z ogrodu i jego pielęgnacji. Im więcej pracy mieszkańcy włożą w prawidłowe użytkowanie ogrodu, tym większe będą oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie, a także zyski płynące z wykorzystania warzyw i ziół.

Projektanci chcieli stworzyć dom, który będzie oferować dodatkowe miejsce pracy i wypoczynku dla mieszkańców oraz da możliwość stworzenia oazy zieleni z całorocznym ogródkiem do hodowli kwiatów, warzyw i owoców. Powstały na piętrze ogród może pełnić także funkcję dodatkowego „zielonego” salonu, pokoju do pracy, pokoju gier i zabaw dzieci czy stać się kącikiem medytacji wśród obecnej przez cały rok zieleni. 

Przyjęty na elewacjach system przesuwnych paneli, oprócz funkcji regulacji prywatności, ma ważne zadanie w kwestii bilansu energetycznego. Latem panele stanowią ochronę przed słońcem, przegrzaniem wnętrza, dodatkowo zapewniają ochronę przed wiatrem oraz regulują natężenie wentylacji przy otwartych oknach.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | Mieszkanie | Architektura | Warszawa |

Pasywny dom w Warszawie
zdjęcia: Przemysław Turlej (facebook.com/turlejfoto)