Jest przetarg na wykonawcę siedziby Muzeum Getta Warszawskiego!

Budowa nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego weszła w kolejny etap. Właśnie głoszono przetarg na generalnego wykonawcę prac konserwatorskich i budowlanych dawnego szpitala dziecięcego, w którym znajdzie się muzeum. Budynki wraz ze stałą wystawą mają być gotowe w 2026 roku.

Muzeum Getta Warszawskiego zlokalizowane będzie na terenie dawnego szpitala dziecięcego. Kompleks został wzniesiony przy ul. Siennej 60 i Śliskiej 51 w latach 1876-78 wg projektu Artura Goebla. Inicjatorami budowy były rodziny Bersohnów i Baumanów. Budynek szpitala przez lata był stopniowo modernizowany u rozbudowywany. Gdy wybuchła II wojna światowa, zakład włączono w struktury szpitalnictwa stołecznego, a następnie zamknięto.

Wizualizacja budynku MGW po pracach budowlano-konserwatorskich. Fot. MGW

Muzeum Getta WarszawskiegoPodczas wojny budynki szpitala zostały zniszczone w niemal 60 procentach. Po wojnie odbudowany gmach przechodził z rąk do rąk. Do 2014 roku działał tam Wojewódzki Szpital Zakaźny im. Dzieci Warszawy, ale kiepski stan techniczny budynku nie pozwalał na dalsze wykorzystanie go na ten cel. W XIX-wiecznych poszpitalnych zabudowaniach znajdzie swoją nową siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego. Właśnie został ogłoszony przetarg na firmę, która przebuduje zabytkowy kompleks. W maju ma zostać wyłoniony wykonawca, a w czerwcu podpisana umowa. W ramach inwestycji zarówno obiekty, jak i ich otoczenie zostaną przebudowane i zrewitalizowane. Dodatkowo powstanie trzypoziomowy podziemny parking samochodowy. W nowych muzealnych wnętrzach będą się mieściły m.in.: recepcja, szatnia, księgarnia, biblioteka, a także stała wystawa Muzeum Getta Warszawskiego oraz wystawa prezentująca historię likwidacji getta warszawskiego, sala amfiteatralna, pracownie naukowe oraz pracownie konserwatorskie. Łączna powierzchnia muzeum wyniesie 11 500 m². Wartość inwestycji nie może przekroczyć 100 mln zł brutto, w tym wartość wystawy stałej nie może przekroczyć 20 mln zł brutto. Budynek Szpitala Bersohnów i Baumanów oraz budynek okulistyczny, przeznaczone na Muzeum Getta Warszawskiego, są wpisane do rejestru zabytków.
Misją muzeum jest upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim i innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Celem działalności jest stworzenie wystawy stałej gromadzenie archiwaliów, artefaktów i świadectw pamięci oraz czerpanie z dorobku, doświadczeń i zasobów polskich oraz zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką getta.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Jest przetarg na wykonawcę siedziby Muzeum Getta Warszawskiego!

Źródła: 1943.pl, tvn24.pl, urbanity.pl, domena publiczna