jednorodzinny dom w Kanadzie

Jest skromny i piękny. Jednorodzinny dom w Kanadzie

Niewielki jednorodzinny dom zbudowano w na przedmieściach Vancouver w Kanadzie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Bla Design Group oraz Campos Studio.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie domu, który stanął w typowej, podmiejskiej dzielnicy Vancouver, w bezpośrednim sąsiedztwie innych domów jednorodzinnych. Architekci z pracowni Bla Design Group słyną ze swojego nieszablonowego podejścia do projektowania. Kiedy wygrali konkurs Beebreeders Microhome postanowili zrealizować swój projekt w ulepszonej wersji. Tak właśnie powstał dom Collingwood House, który ma oddawać charakter miejsca, w którym stanął, stąd decyzja, aby budynek mocno ozdobić elementami drewna.

Budynek jest mocno przeszklony. Przez duże okna doskonale widać z jednej strony ulicę, a z drugiej duży ogród. To celowy zabieg – zimą w Kanadzie słońce nie świeci tak intensywnie jak latem, stąd decyzja, by wpuścić do wnętrza maksymalnie dużo promieni słonecznych.

W projekcie uwagę przykuwa nietypowy kształt budynku. Jego dach zdaje się otaczać całą bryłę i “nie mieć końca”. To nowoczesne rozwiązanie, które jest też ukłonem w stronę tradycyjnych dachów dwuspadowych.

jednorodzinny dom w Kanadzie


Wnętrze utrzymano w jasnej kolorystyce. Jest przyjemne w odbiorze i kontrastuje z ciepłem drewna oraz czarnymi detalami. Tak dobrana paleta barw pozwoliła osiągnąć spokojną i relaksującą atmosferę wnętrza, zwłaszcza podczas szarej zimy. To nie wszystkie atrakcje, jakie skrywa jednorodzinny dom w Kanadzie. Wisienką na torcie jest sporej wielkości taras, z którego rozpościera się genialny widok na centrum miasta. Mieszkańcy mogą się cieszyć takim widokiem jednocześnie zażywając kąpieli. Popatrzcie sami!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Szkło | Wnętrza

fot. Andrew Latreille, źródło: BLA Design Group