letniskowy dom w Beskidach

Jest skromny i piękny. Letniskowy dom w Beskidach

Letniskowy dom zaprojektował architekt Pavel Míček. Budynek znajduje się w Beskidach po stronie Czech.

Letniskowy dom zbudowany został w Beskidach, a dokładniej w południowej części Beskidu Morawsko-Śląskiego w Czechach. Jego właściciele mogą cieszyć się ciszą, spokojem i pięknymi widokami na okolicę. Budynek powstał w dużej odległości od innych zabudowań, na dzikiej łące, która opada w kierunku zalesionego wąwozu i strumyka.

Projektując budynek architekt zadbał o zachowanie górskiego klimatu. Dlatego budynek ma prostą formę z dwuspadowym dachem. Taka forma domu wynikała też z lokalnych przepisów, które nakładają na architektów ograniczenia. Dlatego w realizacji nie znajdziemy futurystycznych rozwiązań, zamiast tego powstał tradycyjny budynek w nowoczesnym wydaniu.

Do budowy domu wykorzystano głównie beton i drewno modrzewiowe. Architekt chciał, aby sypialnia właścicieli dawała poczucie prywatności, dlatego w parterowej części budynku przeszklenia są ograniczone, a główna sypialnia częściowo została ukryta pod ziemią.

letniskowy dom w Beskidach
Letniskowy dom w Beskidach – wnętrze

Wnętrze jest skromne i ciepłe. Niemal w całości wewnętrzne ściany pokryły deski. W budynku jest niewiele ścian działowych – projektant postawił na wspólną przestrzeń, w której mieszkańcy mają wspólnie spędzać czas. Minimalizm to tutaj słowo klucz.

Architekt ciekawie potraktował elewacje. Surowy beton nie został pomalowany czy przykryty dodatkową warstwą. To celowy zabieg – po latach elewacja ma zmienić swój kolor na ciemniejszy, aby jeszcze bardziej zespolić się z otoczeniem.

Czytaj więcej: Dom letniskowy | Góry | Wakacje | Dom jednorodzinny

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)