Jest skromny. Jednorodzinny dom na Grunwaldzie w Poznaniu

Dom zbudowany został na Grunwaldzie w Poznaniu. Jego forma koresponduje z wyglądem innych domów stojących w dzielnicy. Projekt budynku przygotowała pracownia Ktura Architekci.

Dzielnica Grunwald w Poznaniu charakteryzuje się zabudową jednorodzinną, która intensywnie rozwijała się w latach 30. XX wieku. Budowano wtedy domy, które realizowały idee miasta-ogrodu. Dziś dzielnicę wypełniają domy jedno i wielorodzinne, które często mają willowych charakter i zieloną przestrzeń wokół. Właśnie w takim krajobrazie powstał dom projektu Ktura Architekci.

Budynek ma 190 m kw. Jego budowa zakończyła się w 2021 r. Dla architektów przygotowanie projektu domu było sporym wyzwaniem. Działka, na której stoi ma zaledwie 400 m kw. powierzchni.

Jej orientacja nie była idealna, a warunki zabudowy i wytyczne klienta bardzo konkretne. Tutaj każdy centymetr był istotny. Czasem musieliśmy się mocno rozpychać, pamiętając o tym, żeby utrzymać oddech wokół – opisują Ktura Architekci.

W efekcie zaprojektowali nieduży, ale funkcjonalny dom, w którym mieszka czteroosobowa rodzina. Dom ma prosty kształt i zdaje się być lekki w odbiorze. Architekci chcieli, aby miał nowoczesny wygląd i dobrze wpisał się w dość ciasne otoczenie willowe dzielnicy Grunwald.


Budynek wygląda skromnie i przypomina kostkę z nieco podniesionym dachem. Jego elewacja na wysokości pierwszego piętra jest biała. Niższą, parterową część ozdobiono ceglanym wykończeniem o jasnej i ciepłej barwie. Jest ona widoczna od strony ulicy. Z kolei od strony ogrodu elewację zdobią ułożone pionowo deski.

Lubimy ten dom, lubimy tamtędy przejeżdżać. Najbardziej jednak cieszą nas wiadomości od klientów, których zadowolenie z mieszkania w nim jest nieustające! Ten dom da się lubić! – dodają autorzy projektu. Więcej projektów i realizacji autorstwa Ktura Architekci znajdziecie na naszej stronie klikając TUTAJ.

zdjęcia: Fotografy www.fotografy.eu, źródło: Ktura Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły