Dawny szpital świętej Doroty w Żaganiu zbudowany został w XIX wieku. Budynek postawiony został na miejscu średniowiecznego szpitala, jeszcze wcześniej w tym miejscu znajdował się kościół św. Krzyża. Dziś te zabytkowe wnętrza zajmowane są przez Państwową Szkołę Muzyczną w Żaganiu.
Szpital zaprojektował Leonhard Dorst von Schatzberg – nadworny architekt księżnej Doroty. Budynek powstał w latach 1851-1859 w stylu neogotyckim. Dziś budynek jest jednym z najcenniejszych zabytków województwa lubuskiego. Szpital stanowi element założenia, w skład którego wchodzi kościół pw. św. Krzyża, Dom Marii, Domek Dzwonnika (zwany Domkiem Zakrystianina), kaplica loretańska, budynek przy bramie, zabudowania gospodarcze oraz zieleń.
Neogotycki kamienno-ceglany, piętrowy szpital ma dachy dwuspadowe. W środku powstała też kaplica wyposażona między innymi w gotycki tryptyk i marmurową figurę świętej Doroty z 1855 roku.
Architektura szpitala ściśle nawiązuje do ówczesnych metod leczenia. Opiekę nad chorymi sprawował lekarz oraz siostry zakonne boromeuszki, które przyjechały sprawować funkcję z Francji. Wokół szpitala zbudowano ogród, w którym mogli odpoczywać pacjenci. Od strony zachodniej i południowej ogród miał charakter użytkowy. Uprawiano tam warzywa i zioła dla pacjentów.
Budynek w latach 30. XX wieku był prywatną kliniką położniczą. Już po II wojnie światowej pełnił funkcję szpitala miejskiego. Dziś szpital świętej Doroty w Żaganiu jest w dobrym stanie. Kilka lat temu wyremontowano dach oraz odnowiono wnętrza.
źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Czytaj też: Cegła | Elewacja | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie