Jest w 100 proc. z drewna. Centrum Promocji Drewna w Leśnictwie JATA

Budynek Centrum Promocji Drewna w Leśnictwie powstał, by oddawać hołd drewnu, jako odnawialnemu surowcowi. Zaprojektowali go architekci z pracowni MMA Pracownia Architektury z Lublina – Monika Koncewicz, Agata Grzyb i Magdalena Boguszewska-Stefaniak.

Centrum Promocji Drewna w Leśnictwie JATA powstało na terenie Nadleśnictwa Łuków. Obiekt ma 300 m kw. powierzchni i przeznaczony został na realizowanie funkcji administracyjnych i edukacyjnych. Pracując nad projektem architekci chcieli, aby obiekt był w możliwie największym stopniu samowystarczalny energetycznie, dlatego wzniesiono go w systemie konstrukcyjno-izolacyjnym STEICO i wyposażono w gruntowny wymiennik ciepła, fotowoltaikę i rekuperację. Architektura budynku to nawiązanie do tradycyjnej architektury drewnianej.

Budynek został wymyślony i konsekwentnie procedowany jako świątynia drewna. Podstawowym celem podczas projektowania oraz wznoszenia było dążenie do uzyskania 100 proc. Zawartości drewna w budynku – opisują autorzy projektu.


Z realizacją wiąże się jeszcze więcej ciekawostek. Budynek wzniesiony został w systemie prefabrykacji zamkniętej. W proces budowy zaangażowane zostały lokalne firmy, które korzystały z odnawialnych materiałów. To szalenie istotne, ponieważ inwestorem budującym Centrum Promocji Drewna w Leśnictwie JATA są Lasy Państwowe. Tym razem tej instytucji należy się plus za podejście do realizacji publicznej inwestycji.

Centrum Promocji Drewna działa jako instytucja edukacyjna. Na miejscu można zdobyć wiedzę oraz merytoryczne wsparcie o tym, jak zbudować energooszczędny dom z drewna i dowiedzieć się, dlaczego warto sięgać po ten materiał w dobie katastrofy klimatycznej.

Czytaj też: Drewno | Elewacja | Las

Jednostka projektowa:  MMA Pracownia Architektury – mgr inż. arch. Monika Koncewicz, mgr inż. arch. Agata Grzyb, mgr inż. arch. Magdalena Boguszewska-Stefaniak.

fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury, źródło: MMA Pracownia Architektury