Jest w Gdańsku. Tak wygląda najpiękniejsze mieszkanie w Polsce!

Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce zaprojektowali Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z pracowni ACOS. Duet zdobył I nagrodę w kategorii Wnętrza Prywatne w konkursie Wnętrze Roku SAW, który organizuje Stowarzyszenie Architektów Wnętrz.

Projekt wnętrza nosi nazwę The Hideaway Home i zrealizowany został w nowym mieszkaniu w Gdańsku. To skromnie urządzona przestrzeń, która koresponduje ze stylem japandi. Architekci chcieli tu stworzyć wnętrze, które domownikom stworzy najlepsze warunki do odpoczynku po dniu pracy w tętniącym życiem mieście.

W sumie powierzchnia mieszkania wynosi 70 m kw. Architekci umiejętnie połączyli kształty brył z ciepłymi barwami tkanin. We wnętrzu znajdziemy naturalne materiały takie jak kamień i dębowe drewno. Nawiązanie do natury widać nawet w dodatkach takich jak młynki do soli i pieprzu, które “symbolizują” marmur.

Przestrzeń wypełniły meble wykonane na wymiar. Powstały liczne schowki, w których łatwo zmieściły się przedmioty właścicieli. Dzięki nim we wnętrzu łatwiej zachować porządek.

Less is more. Konsekwencja i powściągliwość równa się funkcjonalność, komfort i wyrafinowanie estetyczne. Właśnie te walory ma mieszkanie, które zdobyło I nagrodę – powiedział prof. Bazyli Krasulak, wręczając nagrodę architektom.


The Hideaway Home jest ucieczką od zgiełku dzisiejszego świata i przebodźcowania. Przestrzenią, która da możliwość wyciszenia się, znalezienia kontaktu z samym sobą i z naturą – powiedziała Anna Stojčev-Młyńska, odbierając nagrodę.

Traktujemy tę nagrodę jako wyraz docenienia naszej filozofii projektowej, w której każda interakcja projektowa z inwestorem, z wykonawcą czy z kontekstem tworzy nową historię. Rzeźbiąc w przestrzeni staramy się, by efekt końcowy był twórczym odzwierciedleniem zaangażowania wszystkich osób biorących udział w procesie – dodał Stanisław Młyński.

Wnętrze prywatne:

I nagroda w kategorii wnętrze prywatne za projekt The Hideaway Home otrzymali Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z pracowni ACOS.

II nagrodę odebrali Marta Dyrda i Radek Fikus z pracowni Dyrda Fikus Architekci za projekt adaptacji poddasza w kamienicy w Gliwicach.

III nagrodę w kategorii wnętrza prywatne za projekt „Dom idei” otrzymał Kamil Domachowski z pracowni IFA Group.

Wnętrze publiczne:

I nagrodę w kategorii wnętrze publiczne zdobyła pracownia NOKE Architekci: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Paulina Cziba, Justyna Puchalska i Marcin Cudnik.

II nagrodę otrzymała Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura za projekt przychodni ukierunkowanej na zdrowie kobiety Infemini Medi Home.

III nagroda w kategorii wnętrze publiczne przyznana została projektowi wystawy „Botticelli opowiada historie”, który opracowali Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA.

Wyboru najlepszych wnętrz dokonało Jury w składzie: Robert Majkut (przewodniczący), Magdalena AdamusMagdalena Federowicz-BouleAgnieszka StefańskaOskar ZiętaBazyli KrasulakMaciej Bidermann i Jacek Tryc.

źródło: Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (saw.org.pl), fot. PION studio

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Styl Japandi | Drewno | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły