Jego wnętrze zaprojektowali architekci ze Studia Metody. Mieszkanie młodej rodziny ma 80 m kw. i stało się nowym domem dla czterech osób. Minimalistyczne i funkcjonalne wnętrze nawiązuje do fińskiego wzornictwa.
Inwestorom taka estetyka jest bliska. Wcześniej kilka lat mieszkali w Finlandii i obcowali z tamtejszym wzornictwem. Dlatego w ich gdyńskim mieszkaniu znalazły się klasyki designu takie jak meble Artek z lat 50., String czy akcesoria marki Vitra.
W projekcie ważne było stworzenie wygodnej strefy dziennej dla całej rodziny. Dzięki wyburzeniu części ścian udało się połączyć kuchnię z salonem i wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła. Funkcjonalną przestrzeń zaaranżowano w dawnej spiżarni, która teraz służy jako domowe biuro. Dodatkowo w mieszkaniu znajdują się dwie sypialnie, łazienka, pralnia i garderoba.
Projektując wnętrze architekci pamiętali o przeszłości budynku. Chcąc nawiązać do dawnego wystroju, ściany i sufity wykończyli tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym. Białe ściany stały się tłem dla osobistych przedmiotów i pamiątek. Surowość ścian ociepla podłoga wykończona dębowym parkietem, układanym w jodełkę.
W nowej aranżacji wnętrza kuchnia oddziela strefę dzienną od biura. W jej centrum znajduje się prostokątna wyspa ze stołkami. To przy niej mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas gotując czy spożywając posiłki. Cała strefa dzienna zyskała przytulny charakter dzięki tkaninom zaprojektowanym przez fińskich projektantów ze studia Saana ja Olli.
Ciekawostką jest niewielka przestrzeń za przesuwnymi drzwiami. Architekci zaprojektowali tam pomieszczenie pralni.
W części jadalnianej stanął regał String, na którym, oprócz książek, można znaleźć kilka klasycznych wzorów (Marimekko, Stoff Nagel, Artek, Polam-Wieliczka) oraz analogowe kompozycje fotograficzne wykonane przez właściciela mieszkania. Eksponowane miejsce zajmuje okrągły, dębowy stół TON, otoczony klasycznymi Hałasami, obitymi czarną tapicerką o pętelkowym splocie. W salonie część wypoczynkową wydziela orientalny dywan. Naprzeciwko sofy i stolika Trienna (Artek) znajduje się niska komoda z vintage’owym zestawem audio. Ściany ozdabiają rzeźba autorstwa Akiko Mori, wypatrzona przez właścicieli w lokalnej galerii sztuki w Helsinkach, oraz kilim „Kosmos” od polskich rzemieślników (Splot Kilim).
Minimalizmem cechuje się sypialnia. Niskie łóżko z drewnianą ramą zestawiono z chromowanymi kinkietami. Jako nocny stolik służy klasyczny wzór Vitry. Elementem pozwalającym na wspomnienia jest wiszący na ścianie w sypialni plakat. Przypomina on o sanatorium w Paimio, autorstwa Alvara i Aino Aalto, które inwestorzy często odwiedzali.
Na koniec łazienka. Przy jej aranżacji projektanci postawili na kontrastowe zestawienie białych i czarnych płytek. Niewielkie pomieszczenie optycznie powiększa szerokie lustro, a wrażenie przestrzeni potęguje gęsta siatka fug. To atrakcyjna i funkcjonalna przestrzeń dla całej rodziny.
_
Pracownia Studio Metody o sobie:
Współczesny model życia wymaga od nas wypracowania dobrych struktur: przestrzeni, działania i nawyków. Dzięki nim istnieje szansa by odnaleźć się w bezmiarze możliwości i filtrować ilość bodźców które nas otaczają. Mamy wypracowane metody ale rozumiemy, kiedy należy wykreować nowe. Zajmujemy się projektowaniem budynków i aranżacji wnętrz w środowisku lądowym i morskim. Mamy doświadczenie w kierowaniu projektami od pierwszych szkiców przez do oddania przestrzeni pod klucz.
projekt: Studio Metody
zdjęcia: Hanna Połczyńska
Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Polecane | Gdynia | whiteMAD na Instagramie