Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis. Bryła stanęła na niewielkiej działce, a jej atutem jest bliskość starych i dużych drzew.

Dom zbudowany został 10 m od granicy działki. Aby stworzyć optymalną przestrzeń do życia, architekt zaprojektował podłużną bryłę, którą harmonijnie osadził między drzewami. Powstał elegancki dom o dyskretnej formie. Na taki odbiór budynku wpływa elewacja. Została ona obłożona ciemnym, szaro-beżowym gresem oraz blachą w kolorze antracytu. Budynek zyskał nowoczesny i minimalistyczny kształt, który dobrze odnajduje się w sąsiedztwie zielonych drzew.

Budynek ma duże przeszklenia, dzięki którym do wnętrza wpada naturalne światło, jednocześnie układ pomieszczeń zapewnia poczucie prywatności. Co ciekawe, znajdujący się od strony salonu taras, celowo nie został zadaszony z powodu dużej ilości wysokich drzew, które w naturalny sposób osłaniają to miejsce przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Część dzienna powstała na parterze. Architekt zaprojektował tam salon z jadalnią, otwartą kuchnię oraz gabinet. Ten ostatni znalazł się przy wejściu do domu – umożliwia przyjmowanie gości bez konieczności przechodzenia przez całą strefę dzienną. Pomieszczenia mają 3 m wysokości, co wpływa na wrażenie przestrzeni.


Część prywatna powstała na piętrze. Prowadzą tam ażurowe schody, które przymocowano do ściany z surowego betonu architektonicznego. – W tym celu ścianę biegnącą przez dwie kondygnacje specjalnie przygotowano i zabezpieczono już na etapie stanu surowego – tłumaczy architekt Paweł Lis. Część prywatna składa się z sypialni z łazienką, dwóch pokoi, łazienki i pralni.

Zwieńczeniem budynku jest dwustanowiskowy garaż oraz panele fotowoltaiczne na dachu. W sumie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 225 m kw.

PS jak projektuje Paweł Lis? W jakim domu chciałby mieszkać? Nasz wywiad z architektem znajdziecie TUTAJ.

zdjęcia: Radek Gałczyński

projekt: Paweł Lis (www.pawellis.pl)

współpraca: Karolina Osuchowska

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Modernizm | Elewacja | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły