Jest wyjątkowa. Kamienica z “falującymi” balkonami w Krakowie po remoncie

Kamienica z “falującymi” balkonami znajduje się przy ulicy Straszewskiego 24 w Krakowie. Jej architektoniczne detale sprawiają, że jest unikalnym przykładem wczesnego modernizmu.

Kamienica zbudowana została na początku XX wieku i potocznie bywa nazywana domem czynszowym. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Collegium Novum uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej projekt wykonał architekt Jan Peroś na zlecenie znanego literata Bolesława Wędrychowskiego. Budowa kamienicy zakończyła się w 1912 roku. Jan Peroś zaprojektował między innymi ratusz w Nowym Sączu, który stanowi wizytówkę miasta.

Przy ul. Straszewskiego 24 Jan Peroś zaprojektował budynek dużych rozmiarów na planie zbliżonym do prostokąta, z użytkowymi suterynami. Kamienica zajęła miejsce ówczesnego, parterowego budynku, w którym od 1902 roku mieścił się zakład fotograficzny.

Według planu kamienica miała posiadać elewację frontową zaakcentowaną w środkowej osi wykuszem przebiegającym na wysokości I oraz II piętra. Projekt ten nie został jednak wykonany najprawdopodobniej z powodu zaleceń Rady Artystycznej Gminy Miasta Krakowa – organu powołanego w 1907 roku z inicjatywy Stanisława Wyspiańskiego. Rada stanowiła gremium specjalistów, wśród których byli artyści, architekci i inżynierowie. Zadaniem Rady było dbanie o utrzymanie i prawidłowy rozwój charakteru architektonicznego miasta, wydawanie opinii w sprawach projektowych nowych budynków, przede wszystkim odnoszących się do wyglądu elewacji frontowych – czytamy w informacji o budynku opublikowanej przez miasto Kraków w ramach cyklu #krakowheritage.

kamienica z balkonami


W efekcie powstała prosta fasada, która w niewielkim stopniu nawiązuje do rodzącego się wówczas modernizmu. Ważnym elementem budynku jest strefa parteru, która została potraktowana jak cokół i obłożona okłądzina ze sztucznego kamienia. Elewację na wysokości I i II piętra akcentują balkony o niespotykanym w Krakowie falistym rzucie, innym na każdej kondygnacji. Uzupełniają ją barierki, które wykonane zostały z żelaznych, giętych prętów, w stylistyce secesji geometrycznej.

Remont budynku przeprowadzony został w 2019 roku. Udało się wtedy podkreślić walory architektoniczne charakterystyczne dla wczesnego modernizmu. Dziś kamienica wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków.

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | Kraków | Kamienica

kamienica z balkonami

źródło: UM Kraków