Jest wyjątkowa. Zabytkowa Willa rodziny Strutz w Szczecinie

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie poinformował, że Willa rodziny Strutz wraz z historyczną parcelą została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Willa rodziny Strutz położona jest przy ulicy Lipowej 19 w Szczecinie, w lewobrzeżnej dzielnicy Gocław. Pod koniec XIX wieku na obszarze dzisiejszego wzgórza Gocławskiego znajdowało się duże gospodarstwo rolne rodziny Strutz. Jeden z braci Strutz, Christian, posiadał ziemie o powierzchni około 100 akrów. Cała rodzina mieszkała w parterowym domu, obok którego znajdowały się budynki dla zwierząt gospodarskich.

Sytuacja zmieniła się po śmierci Christiana Strutza. Majątek przejął jego syn Otto, który w 1911 roku postanowił, że w miejscu starego domu powstanie willa. To budynek, który można oglądać do dziś. Dodatkowo zbudował drugi dom przy ulicy Narciarskiej 4.

W budynku przy ulicy Lipowej 19 mieszkali również krewni Ottona Strutza, a po jego śmierci właścicielką została jego żona Else Strutz z domu Dumke. W latach 30-tych XX wieku stajnię, znajdującą się na posesji gospodarza, przerobiono na garaż a inne obiekty przebudowano. Po 1945 roku willa przejęta została na mieszkania lokatorskie.

Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nie dziwi. W budynku zachowało się mnóstwo oryginalnych elementów, które mają ponad sto lat. Z elementów pierwotnego wyposażenia zachowały się min. stropy typu Kleina nad piwnicą, drewniane stropy, drewniana, kleszczowo-płatwiowa więźba dachowa, posadzka terakotowa na tarasie przed wejściem głównym, podłogi deskowe na klatce schodowej oraz w wieży, drewniane schody w klatce schodowej oraz w wieży, oryginalna stolarka okienna w wieży, na strychu oraz w piwnicy, drewniane drzwi główne wejściowe, ozdobne przeszklenia w wieży, secesyjny witraż z wizerunkiem syreny (obecnie poddany jest konserwacji) i polichromowany strop w wieży.


Budynek stanowi jeden z okazalszych przykładów architektury z początku XX w. w Szczecinie, zachowując charakterystyczne wczesnomodernistyczne formy architektoniczne z elementami historyzmu i secesji. Willa stanowi ważny, materialny element miasta, wzbogacający walory zabytkowe i krajobrazowe regionu i dzielnicy Gocław – czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu Facebook Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie

Czytaj też: Szczecin  | Zabytek | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie