Wieżowiec przy Placu Zawiszy SOBIESKI TOWER

Jest zgoda na budowę Sobieski Tower. Wieżowiec przy Placu Zawiszy będzie mieć 130 metrów wysokości!

Jest zgoda na budowę Sobieski Tower. Wieżowiec przy Placu Zawiszy osiągnie wysokość 130 metrów. Rada Warszawy uchwaliła plan zagospodarowania rejonu placu Zawiszy na Ochocie. Za głosowało 38 radnych, przeciwko 14, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wieżowiec przy Placu Zawiszy nazwany Sobieski Tower zostanie wybudowany przez znanego w Warszawie dewelopera – grupę Ghelamco. Właśnie poznaliśmy pierwsze wizualizacje Sobieski Tower, które stworzyła pracownia architektoniczna JEMS Architekci. 130-metrowy wieżowiec przy Placu Zawiszy początkowo miał mieć aż 160 metrów wysokości, jednak warszawski ratusz nie wydał zgody na tak wysoką zabudowę w tym miejscu. Budowa wieżowca Sobieski Tower ma kosztować około 300 milionów złotych i zajmie kilka lat.

Sobieski Towers powstanie w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie – na rogu ulicy Grójeckiej i Alei Jerozolimskich, tuż przy Placu Zawiszy. W bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca znajduje się słynny hotel Sobieski, siedziba Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej, warszawskie Filtry, czy Dworzec Warszawa Główna. Okolica prężnie się rozwija. W ostatnich latach powstały tu między innymi biurowiec Chmielna 89 (nazywany warszawską piramidą). W stronę centrum wskazać można chociażby najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej – VARSO, czy w stronę Woli – kompleks biurowców przy tzw. Bramie Zachodniej. Warto dodać, że obecnie dobiega końca remont Dworca Zachodniego, o czym przeczytacie TUTAJ. 

SOBIESKI TOWER – tak będzie wyglądać 


Pierwotnie inwestor chciał w tym miejscu postawić 160-metrowy wieżowiec, jednak miasto wydało zgodę na maksymalną wysokość wynoszącą 130 metrów. Wydana przez warszawski ratusz decyzja zezwala na budowę czterosegmentowego obiektu o wysokościach 108, 116, 127 i 130 metrów. Kaskadowa bryła ma umożliwić odpowiednie doświetlenie sąsiadujących budynków, a także optymalne wykorzystanie dość niewielkiej działki. Wieżowiec będzie mieć 34 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych, a jego łączna powierzchnia wyniesie około 77 tys. metrów kwadratowych.  Miasto zgodziło się na realizację takiego projektu, w zamian to inwestor ma zbudować na własny koszt i przekazać nieodpłatnie miastu lokalną ulicę, łączącą Aleje z Grójecką.

Wieżowiec przy Placu Zawiszy – SOBIESKI TOWER  

W budynku ma powstać również hala garażowa o powierzchni 0,49 ha, czyli maksymalnej, która nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Podziemny garaż będzie w stanie pomieścić 140 samochodów. Jak oceniacie decyzję władz Warszawy, fakt, że jest zgoda na budowę Sobieski Tower was cieszy, czy smuci?

źródło: Ghelamco / https://www.ghelamco.com 
wizualizacje: JEMS Architekci / https://jems.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wieżowiec | Ciekawostki | Warszawa | Biuro

SOBIESKI TOWER ZAPROJEKTOWALI JEMS ARCHITEKCINajpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły