Projekt przebudowy budynku przygotowali architekci z pracowni CDF Architekci, z kolei nowe wnętrze to dzieło biura DOT Interiors. Hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu to modernistyczny obiekt, który ma status zabytku. Zapowiadane prace tchną w budynek nowego ducha.
O prawomocnym pozwoleniu na przebudowę Areny poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Celem zmian jest unowocześnienie obiektu, aby ponownie mógł gościć wydarzenia kulturalne i sportowe. Dzięki zmianom obiekt będzie mógł pomieścić 9 tysięcy osób.
Hala Arena w Poznaniu zbudowana została w 1974 roku według projektu Jerzego Turzenieckiego. Architekt zaprojektował też Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lublinie czy ośrodek handlowo-wypoczynkowy i molo w Świnoujściu. Modernistyczna hala wyglądem przypomina Mały Pałac Sportowy w Rzymie.
Przez lata ikona modernizmu nie była jednak remontowana. To wkrótce się zmieni. Projekt renowacji obiektu poznaliśmy w 2019 roku. Przedstawił go obecny zarządca – Międzynarodowe Targi Poznańskie. Za koncepcję przebudowy zewnętrznej części odpowiada zespół CDF Architekci, z kolei wnętrze to projekt biura DOT Interiors.
Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm.
Wejście do Areny Poznań od strony placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację “- 1”. Przestrzeń, w której będzie miejsce na gastronomię, będzie obszarem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie Poznań nie będą się odbywać żadne wydarzenia. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych wydarzeń kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.
Wizualizacja wyremontowanego wnętrza:
Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie części miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach, które zostaną organizowane w nowym obiekcie.
Tak wnętrze wygląda PRZED remontem:
W nowej Arenie Poznań znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem – dostępne zarówno w ramach organizowanych wydarzeń, jak i na co dzień. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej.
W środku zastosowano kolorystykę biegnącą od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny Poznań ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane. Widz ma czuć się komfortowo i przytulnie. Dlatego zastosowane rozwiązanie wykreuje mocno doświetloną jasną przestrzeń, która prowadzić będzie do wnętrza hali. Obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a odpowiednio dobrane oświetlenie doprowadzi każdego do właściwego rzędu.
źródło: UM Poznań, materiały prasowe
Czytaj też: Poznań | Polska | Sport | Architektura | Wnętrza | Zabytek| Modernizm | whiteMAD na Instagramie
Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…
Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…
Dom pawilonowy w Przanowicach zaprojektowali architekci z pracowni MOOD Architekci. Zlokaizowany w jednej z podłódzkich…
Pierwszy mikrolas w Gdańsku został zasadzony we współpracy władz miasta i samych mieszkańców. Zielony zagajnik…
Uchwała krajobrazowa działa w Sopocie od 2018 roku. Dzięki niej udało się usunąć wiele wielkoformatowych,…
Dworzec kolejowy Rokiciny znajduje się w miejscowośći Rokiciny-Kolonia w województwie łódzkim. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło…
Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.
Dowiedz się więcej