Jeszcze niedawno był ruiną. Dworzec PKP w Jaworze jak nowy!

Kolejarze nie zwalniają tempa! Niedawno pisaliśmy o wyremontowanym dworcu w Strzelinie. Teraz do grona odnowionych obiektów dołączył budynek dworca w Jaworze.

Jawor to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku. Dworzec kolejowy otwarto tam w 1856 roku. Można stamtąd dojechać między innymi do Legnicy i do Katowic. Budynek przez długie lata nie był jednak remontowany. Prace udało się przeprowadzić dopiero w 2018 roku. Budynek wpisany jest do ewidencji zabytków, dlatego wykonawca remontu musiał na każdym etapie współpracować z konserwatorem zabytków.

Budynek dworca doczekał się renowacji elewacji, nowych instalacji oraz poszycia dachu. Wymieniono wszystkie okna i drzwi. Przed budynkiem dworca w historycznym miejscu odtworzono fontannę. Podczas prac odkryte zostały żeliwne słupy, które zdecydowano się wyeksponować. Odtworzono też przylegającą do dworca wiatę, a także dwie klatki schodowe i polichromie na ścianach jednej z klatek. Stolarkę okienną wykonano na wzór oryginalnej.

Dworzec w Jaworze przed remontem, fot. MOs810 (wikimedia commons, licencja CC)

W środku powstała poczekalnia, toalety oraz pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem. Obiekt przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością– zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano tablice multisensoryczne oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Koszt modernizacji wyniósłponad 13 mln zł.