Jet szansa, że odzyska blask! Stuletnia willa w Jarosławiu

To formalny sposób ochrony budynku. Ponad stuletnia willa w Jarosławiu została wpisana do rejestru zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Willa znajduje się przy ulicy generała Jana Henryka Dąbrowskiego 2 w Jarosławiu. Budynek znajduje się w centrum miasta, położony jest przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Żeromskiego. To część miasta, która została intensywnie rozbudowana na początku XX wieku oraz w okresie międzywojennym. To właśnie wtedy budowano nowe ulice, a na położonych obok działkach powstawały okazałe wille i domy o historyzującym wyglądzie. Zbudowano też kilka budynków o modernistycznym wyglądzie.

Willa przy ulicy Dąbrowskiego 2 w Jarosławiu charakteryzuje się dobrą ekspozycją w przestrzeni. Budynek stanowi element domykający oś widokową ulicy Żeromskiego co sprawia, że willa jest ważnym elementem urbanistycznym miasta.

Budynek stanowi przykład zamożnego domu miejskiego, świadczą o tym elementy dekoracyjne, których wprawdzie nie jest dużo, ale mają znaczenie dla odbioru całego budynku. Bryłę willi urozmaicono niewielkimi alkierzykami w narożnikach elewacji frontowej oraz półokrągłym, dwukondygnacyjnym ryzalitem na jej osi, z przeszkloną werandą na parterze kryjącą główne wejście do budynku oraz zadaszonym tarasem na piętrze. Ważnymi elementami są też: wysunięty cokół, proste parapety i gzymsy oraz tralkowa balustrada i okrągła, puklowana rozeta umieszczone na tarasie.

Budynek odwołuje się do bardzo tradycyjnej formy architektonicznej dworu, to jednak stylistykę elewacji należy określić jako wczesnomodernistyczną, gdzie nadmiar detalu ograniczony został do kilku bardzo prostych elementów, a całą dekoracyjność i malowniczość bryły uzyskano poprzez zastosowanie dobrych proporcji w kompozycji bryły, dużej ilości wysokich, prostokątnych okien o zróżnicowanych szerokościach, umiejętne zestawienie wysokościowe poszczególnych partii budynku, czy w końcu szlachetne wyprawy tynkarskie, jakże charakterystyczne dla okresu międzywojennego. Wnętrza posiadają tradycyjny układ jednak w elementach wyposażenia i wystroju widać już wpływy modernizmu, czy elementy stylistyki art-deco – czytamy w komunikacie na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu.


Konserwator zabytków podjął decyzję o prawnej ochronie budynku ze względu na wysokie walory poznawcze. Jak zauważa konserwator, willa jest wczesnym przykładem budynku o modernistycznych cechach i odwołuje się do głośnego w dwudziestoleciu międzywojennym stylu narodowego.

Obiekt wyróżnia się bardzo dobrą architekturą i w dodatku jest jednym z niewielu tak wysokiej klasy budynków mieszkalnych, który pomimo zastosowanego wczesnomodernistycznego wystroju, w swojej bryle świadomie odwołuje się do formy historycznego dworu, przez co należy uznać go za interesujący przejaw jednej z form stylu narodowego – “stylu dworkowego” – czytamy w komunikacie konserwatora.

Wpis do rejestru zabytków sprawia, że wszelkie przyszłe remonty budynku będą musiały zyskać aprobatę konserwatora.