Jeżyce w Poznaniu mają swój mural! Właśnie go odsłonięto

Mural osiedla Jeżyce przedstawia motywy charakterystyczne dla tego regionu Poznania. Dostrzec tu można wypoczywających poetów, tramwaj, jeże i jerzyki. Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Jeżyckiej 36.

Mural powstał w ramach projektu “Fyrtle”. O tym, jak będzie wyglądać zdecydowali mieszkańcy, którzy brali udział w ankiecie. Na muralu przedstawiono symbole Jeżyc. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic – Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy… zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Autorką ilustracji jest mieszkanka Jeżyc, Dorota Piechocińska (Ilustradora) z kolektywu ILU NAS JEST. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL.

Ilustracja dla Jeżyc jest sklejką skojarzeń i odpowiedzi w ankiecie lokalsów, ale także moją osobistą wizją, bo jestem mieszkanką fyrtla już od kilku lat. Zdecydowanie najbardziej lubię jerzyki, które latają jak opętane na ul. Staszica i jeże, które najczęściej spotykam o zmroku, gdy idę na deskę – opowiada Dorota Piechocińska.

Prace nad malowidłem trwały ponad 2 tygodnie, gdyż artyści zmagali się z deszczem. Zakończyły się w ostatni weekend. Mural został dodatkowo pokryty powłoką, która w procesie fotokatalizy będzie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, a także tzw. farbą antygraffiti, która ma dodatkowo zabezpieczyć dzieło.

To nie koniec zmian w tej części Jeżyc. Miasto planuje stworzyć park kieszonkowy w pobliżu muralu. Realizacja parku odbędzie się wiosną.


W sąsiedztwie muralu pojawią się drzewa, krzewy, miododajne byliny, ławki, a nawet domki dla owadów i zbiornik na deszczówkę. Takie miejsca wypoczynku dla mieszkańców, wśród gęstej zabudowy, są bardzo potrzebne. To nie koniec. W bliskim sąsiedztwie planowane są również nasadzenia w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Adam Dzionek, radny osiedlowy z Jeżyc, jeden z inicjatorów projektu.

Celem miejskiego projektu “Fyrtle” jest wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wspólnot tworzonych przez mieszkańców i mieszkanki poszczególnych osiedli. Podejmowane działania mają zachęcić ich do odkrywania różnych zakątków miasta i poznawania swoich małych ojczyzn.

Czytaj też: Murale | Poznań | Sztuka | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

fot. Grupa Murall, źródło: UM Poznań