Joshua Tree House. Dom pod Łodzią od pracowni REFORM

Autorem tego projektu jest architekt Marcin Tomaszewski z łódzkiej pracowni REFORM. To ten sam architekt, który zaprojektował opisywany przez nas kilka miesięcy temu Lustrzany dom pod Warszawą (tutaj).

Joshua Tree House to dom, który został zaprojektowany dla dojrzałego małżeństwa. Klienci zgłosili się do architekta chcąc “czegoś, przy czym człowiek się zatrzyma i zaprze mu dech w piersiach”, ale jednocześnie nie będzie na pokaz. Marcin Tomaszewski przygotował dla klienta trzy projekty, ale dopiero czwarty był strzałem w dziesiątkę i doskonale wpisał się w oczekiwania.

Przygotowując projekt główną inspiracją architekta było drzewo Jozuego. Gałęzie tego drzewa układają się w dość geometryczny sposób. Drzewo było więc punktem wyjścia i pozwoliło nadać budynkowi ostateczny kształt.

Inwestor chciał, aby powstały dom był piętrowy i posiadał pochylnię. Finalnie architekt zaproponował mu parterowy budynek z pochylnią w środku, dzięki czemu bryła na całej długości budynku unosi się o 1,5 metra.

Wewnątrz zaprojektowano sypialnie, które znajdują się na różnych poziomach.

Dzięki takiej decyzji uzyskałem zadaszony taras pod domem – dodaje Marcin Tomaszewski.

Dodatkowo bryła budynku została ukształtowana tak, aby z poziomu tarasu można było wejść po ścieżce na dach. Doskonale widać to na ilustracjach poniżej.

Zobacz również: Architekt | Architektura | Dom jednorodzinny | Zieleń | Warszawa

25

Joshua Tree House