Jutowe worki po kawie otrzymują drugie życie. Zobacz, jak kreatywnie można je wykorzystać!

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznego napoju. Wcześniej do palarni na całym świecie trafiają jutowe worki, w których dostarczane są ziarna kawy. Warto dać im drugie życie, do czego zachęca między innymi krakowska palarnia Coffee Pro.

O wykorzystaniu fusów z kawy w duchu zero waste pisaliśmy w whiteMAD już kilkukrotnie. Pomysłów na to jest całe mnóstwo, a wśród nich chociażby posypywanie oblodzonych chodników, produkcja kubeczków będących alternatywą dla jednorazówek czy nawet lamp wykonanych z kawowych fusów. Nim napijemy się jednak kawy, a później wykorzystamy fusy w duchu gospodarki cyrkularnej, surowe ziarna kawy trafiają do palarni.

Zazwyczaj są dostarczane w blisko 50-kilogramowych workach z juty, które gwarantują swobodny dopływ powietrza. Worki są biodegradowalne. Warto dać im jednak drugie życie, a można to zrobić na wiele sposobów.


– Chociaż jutowych worków nie potrafimy przerobić na ubrania, to istnieje wiele innych ciekawych sposobów ich ponownego użycia. Mogą być wykorzystywane do przechowywania warzyw, owoców czy nasion, ale także w jeszcze bardziej twórczy sposób. Nasi klienci szyją z nich estetyczne osłonki na doniczki z roślinami, torby czy poszewki na poduszki – mówi Małgorzata Oczak, właścicielka palarni, która stara się działać w sposób bardziej przyjazny środowisku, ale nie tylko. W swojej działalności promuje również lokalnych artystów oraz ambitne działania społeczne.

Na workach znajdują się nadruki informujące o miejscu pochodzenia czy rodzaju plantacji. Sprawia to, że każdy uszyty element garderoby czy wyposażenia ma unikalny design. Chociaż na internetowych aukcjach worki jutowe można zamawiać odpłatnie, to zespół Coffee Pro chcąc promować rozwiązania upcyklingowe, zachęca wszystkie osoby do zamawiania worków nieodpłatnie i dzielenie się swoimi pomysłami na ich wykorzystanie. Można to robić pisząc na adres contact@coffeepro.shop.

Więcej informacji o palarni można znaleźć na stronie www.coffeepro.shop

Tekst: Tomasz Kobylański

zdjęcia: Barbara Nowacka, Małgorzata Stasik

materiały Coffee Pro

Zobacz również: Ekologia | Tkanina | Ciekawostki