wiata z trawą na dachu
fot. redakcja whiteMAD

Już jest! Pierwsza w Warszawie wiata z trawą na dachu

To pierwsza tego typu wiata przystankowa w Warszawie. Wiata z trawą na dachu pojawiła się na przystanku ks. Popiełuszki, przy ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Wkrótce w stolicy pojawi się więcej tego typu rozwiązań.

Zielone wiaty przystankowe nie są nowością. W Polsce jest już kilka tego typu rozwiązań między innymi w Poznaniu, Białymstoku (czytaj TUTAJ) i niewielkich Siemiatyczach (czytaj TUTAJ). Inicjatywę ich powstania w Warszawie podjął jeden z dzielnicowych radnych oraz operator wiat przystankowych firma AMS. To małe, ekologiczne interwencje, które mają na celu zwiększyć powierzchnię zielonych miejsc w stolicy.

Dach ekowiaty ma 9 m kw. powierzchni zielonej. Takie rozwiązanie pozwoli nieco schłodzić przestrzeń wokół przystanku, oczyszcza powietrze i pozwoli zmagazynować nawet 90 litrów wody w czasie deszczu. Dzięki roślinom poziom niebezpiecznych pyłków wokół zmniejszy się o około 15-20 proc. Tylko jedna taka wiata może pochłonąć 7,3 kg dwutlenku węgla rocznie i obniży temperaturę powietrza pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza.

Dach pokryto rozchodnikami. To wytrzymała na warunki atmosferyczne roślina i co ważne, nie wymaga częstej opieki. Rozchodniki dobrze znoszą małe ilości opadów i duże nasłonecznienie. Dodatkowo, dzięki długiemu okresowi kwitnienia roślin z takich wiat będą mogły korzystać pszczoły.

wiata z trawą na dachu


Nowością jest także znakowanie szyb. Białe kropki umieszczone na ścianach pozwolą uniknąć kolizji ptaków z szybami przystanku. Wiata z trawą na dachu na Żoliborzu to dopiero początek, niebawem pojawią się kolejne na terenie całej Warszawy.

Zielone wiaty w Warszawie to element projektu mającego na celu zwiększenie powierzchni zielonych w mieście. W 2019 r. posadzono 226 tys. drzew i krzewów, to powierzchnia nasadzeń równa 28 boiskom piłkarskim.

Czytaj też: Miasto | Zieleń | Warszawa | Komunikacja miejska

źródło: UM Warszawa