Budynek obecnie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Już nie będzie kolorowy? Hotel Sobieski zostanie przemalowany!

O planowanych zmianach poinformował serwis tvn24.pl. Hotel Sobieski zbudowano na początku lat 90. w Warszawie. Wyróżnia go kolorowa elewacja, która budzi kontrowersje wśród mieszkańców już od chwili powstania budynku. Wkrótce elewacja może wyglądać inaczej.

Hotel Sobieski otwarto w 1992 r. Budynek powstał według projektu, który przygotowali architekci Wolfgang Triessing i Maciej Nowicki. Śmiałą, kolorową elewację zaprojektował austriacki artysta Hans Piccottini. Prawdopodobnie taki dobór kolorów miał symbolizować barwne kamienice Rynku Starego Miasta. Jednak wygląd postmodernistycznego gmachu nie wzbudził wielkiej sympatii mieszkańców.

Ciekawostką jest tytuł “Koszmaru sześciolecia 1989-1995”, który budynek zdobił w plebiscycie publiczności konkursu Życie w Architekturze.

Dziś hotelem zarządza sieć Radisson Blu. Hotel znajduje się na narożniku i oprócz kolorowej elewacji wyróżnia go kopuła na szczycie. Wkrótce budynek ma zostać wyremontowany. To nieoficjalna informacja, którą ustalili dziennikarze tvn24.pl.

fot. Google

Hotel Sobieski jest wpisany na listę dóbr kultury współczesnej. Wpis na taką listę nie oznacza wprawdzie ochrony konserwatora zabytków, ale jest sygnałem, że prawdopodobnie mamy do czynienia z cennym przykładem architektury. Jak będzie wyglądać postmodernistyczny gmach? Tego mamy dowiedzieć się już w marcu.

PS a jaka jest wasza opinia o planach zmiany elewacji? Dajcie znać w sondzie!

Hotel Sobieski w Warszawie powinien:

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: TVN24

Czytaj też: Warszawa | Elewacja | Ciekawostki | Hotel | whiteMAD na Instagramie

fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0