Kaczy bufet! W Krakowie stanęły kaczkomaty!

Kaczkomaty pojawiły się nad Zalewem Nowohuckim oraz w Parku Zaczarowanej Dorożki w Krakowie. W urządzeniach zebrano pełnowartościową karmę dla ptaków wodnych.

Nowe kaczkomaty ustawili pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Cała akcja ma charakter edukacyjny, którego celem jest uświadomienie mieszkańcom, że chleb nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla kaczek oraz innych ptaków wodnych.

Co ciekawe, krakowskie urządzenia wydają karmę, ale w ograniczonej ilości. Z “kaczych bufetów” można pobrać karmę trzy razy na godzinę. Skąd takie ograniczenie? To celowy zabieg, który ma sprawić, że kaczki nie zostaną przekarmione. Znaczenie ma też kwestia marnowania pokarmu.

Podobne urządzenia pojawiają się też w innych miastach w Polsce! Niedawno pisaliśmy o kaczkomatach w Gdyni. Artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ.kaczkomaty w krakowie


Kaczki najlepiej karmić drobno pokrojonymi warzywami, na przykład marchewką. Dobre będą też ziarna zbóż, niełuskane pestki słonecznika, ugotowana kasza gryczana, jęczmienna lub pęczak – oczywiście gotowana w wodzie bez dodatku soli. Warto zatem zrezygnować z karmienia chlebem, który zapycha kaczkom żołądki, nie dostarcza żadnych wartości odżywczych, witamin i mikroelementów, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Karmiąc kaczki pamiętajcie, by nie wrzucać pokarmu do wody.

Czytaj też: Zwierzęta | Kraków | Ciekawostki | Park  | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie