Dom towarowy KaDeWe w Berlinie zostanie przebudowany!

KaDeWe w Berlinie to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych i ekskluzywnych domów towarowych w Europie. Porównywany jest do takich miejsc jak galeria Lafayette w Paryżu, Selfridges w Londynie czy la Rinascente w Mediolanie. Właśnie zapowiedziano jego gruntowny remont.

Dom towarowy KaDeWe otwarty został w marcu 1907 r. i od tamtego momentu działa z krótkimi przerwami do dziś. Wielu mieszkańców Berlina uważa wręcz, że KaDeWe stał się symbolem powojennego odrodzenia Berlina, oraz sukcesu gospodarczego Niemiec. Jednak stan techniczny, zmieniające się potrzeby wystawców i najemców, a także chęć podążania za współczesnymi trendami zmusiła zarząd do podjęcia zmian i przebudowy domu towarowego.

Projekt przebudowy KaDeWe powstał w znanej niemieckiej pracowni OMA. W KaDeWe przede wszystkim zmianie ulegnie wnętrze, nie tylko wizualnie, ale również w kwestii programowo-funkcjonalnej.

Obiekt postanowiono podzielić na 4 niezależne części, z których każda dedykowana będzie innemu segmentowi oraz grupie odbiorców. Do każdego prowadzić ma osobne wejście z poziomu ulicy co znacznie ułatwi komunikację oraz jego czytelność. Każda część charakteryzować się będzie odmienną architekturą i wykończeniem.

Jak twierdzą projektanci, wnętrza mają odzwierciedlać współczesną architekturę, jednak z poszanowaniem miejsca i jego historii. Najbardziej widoczna będzie zmiana zadaszenia, które częściowo zostanie przeszklone. Zabieg ten ma nie tylko doświetlić wnętrze berlińskiego KaDeWe, ale również dostarczyć jego klientom wspaniałych i niezapomnianych widoków na panoramę miasta. To ogromny i dość odważny krok ze strony zarządu Kaufhaus des Westens, niemniej trzymamy mocno kciuki za udaną przebudowę.