Kalisz: urzędnicy kupili 40 domków dla wolno żyjących kotów

Miasto kupiło specjalne domki dla kotów, które pozwolą im przetrwać zimę. Urzędnicy przygotowali też karmę dla zwierząt, którą mogą dostać mieszkańcy.

To już kolejny zakup po jesiennej akcji. Do istniejących już czterdziestu budek dołączyła kolejna partia. To 20 pojedynczych i 20 podwójnych budek. Są ocieplone i solidnie wykonane. Drewniane konstrukcje ustawiono w kluczowych i nieco ukrytych miejscach. Na ich zakup miasto miało ograniczony budżet, dlatego prezentują dość oszczędną formę.

Budki mogą otrzymać mieszkańcy, którzy najlepiej znają regiony Kalisza, w których żyje najwięcej kotów. Aby otrzymać taką budkę należy zgłosić się do ratusza, do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i wypełnić wniosek. Konstrukcje wydawane są już od początku stycznia.

Wolno żyjące koty są również dokarmiane. W Kaliszu działa 90 karmicieli, którzy otrzymują niewielkie wsparcie: raz w miesiącu mogą dostać trzy kilogramy karmy suchej oraz dwie puszki karmy mokrej. Karmicielem może zostać każdy mieszkaniec Kalisza, wystarczy wypełnić specjalny formularz w urzędzie miasta.

domki dla kotów
Domki dla kotów w Kaliszu

Zgodnie z zapisem ustawy o ochronie zwierząt, koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu miejskiego i pomagają regulować populację gryzoni w miastach. Zwierząt takich nie można odławiać, wywozić poza miasto lub wypuszczać w innych częściach takiego miasta. Kotów wolno żyjących nie można też umieszczać w schroniskach dla zwierząt. Takie koty powinny móc swobodnie poruszać się po zasiedlonych przez siebie terenach.

Wolno żyjących kotów nie powinniśmy próbować oswajać. Dokarmianie powinno odbywać się nie przez cały rok, ale jedynie w okresie jesienno-zimowym.

Czytaj więcej: Zwierzęta | Meble miejskie | Design

źródło: UM Kalisz