Kameralnie i nad morzem. ALLCON planuje Archipelag Łeba

Architekci z warszawskiego biura APA Wojciechowski Architekci zaprojektowali kameralny kompleks budynków z basenem i innymi udogodnieniami. Inwestycję Archipelag Łeba zrealizuje trójmiejski deweloper – firma ALLCON. To ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają wygodnego miejsca do odpoczynku w atrakcyjnym zakątku Polski.

Łeba słynie z szerokich plaż i największego w Europie pasa ruchomych wydm. Nic dziwnego, że miasto przyciąga spragnionych bliskiego kontaktu z przyrodą o różnych porach roku. Z myślą o takich osobach powstaje nowa inwestycja.

Archipelag Łeba to nowy projekt pracowni APA Wojciechowski Architekci. Projektując założenie, postawiono na zrównoważone budownictwo. To ważne, bo inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Turystycznej, w spokojnym zakątku miasta. Działka od północy i zachodu sąsiaduje z lasami Słowińskiego Parku Narodowego, a od wschodu i południa – z rzeką Łebą. Wystarczy kilkuminutowy spacer, aby dostać się do centrum miasta czy nadmorskiej plaży.

Staraliśmy się w jak największym stopniu wykorzystać walory działki: nie tylko ze względu na ochronę środowiska i zasady budownictwa zrównoważonego, ale też po to, by przyszli właściciele apartamentów oraz lokalni mieszkańcy mogli korzystać z walorów przyrody – mówi Szymon Wojciechowski, prezes zarządu, współwłaściciel, architekt-partner w wielokrotnie nagradzanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, której projekty realizowane są w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Chcąc zachować równowagę i nawiązać do istniejącej zabudowy miasta, architekci zaprojektowali budynki o trzech i czterech piętrach. W centrum kompleksu zaplanowany jest dwukondygnacyjny budynek o funkcjach sportowych i rekreacyjnych z basenem. Z kolei od strony ulicy Turystycznej zaplanowano miejsce dla lokali usługowych. Będą tam mogły działać sklepy, restauracje czy kawiarnie. Całe założenie uzupełnią publiczny plac, altana, place zabaw i strefy relaksu.


Naszą ambicją jest, by po zakończeniu realizacji powstało otwarte, pełne spokojnego i kameralnego życia osiedle, o klasycznej choć nietuzinkowej architekturze, doskonale wpisujące się skalę niewielkiego miasta, jakim jest Łeba – dodaje arch. Szymon Wojciechowski.

Realizujący projekt inwestor ALLCON ma duże doświadczenie w budowaniu nowoczesnych obiektów mieszkaniowych wyróżnionych certyfikatem BREEAM. Niedawno jedna z inwestycji dewelopera – apartamenty Atrium Oliva w Gdańsku uzyskały certyfikat BREEAM Final w kategorii New Construction: Residential. To pierwsza inwestycja w Trójmieście z tym certyfikatem. Uzyskany przez nią wysoki wynik plasuje się na 3. miejscu w Polsce w tej kategorii. W przypadku Archipelagu Łeba inwestor stara się o uzyskanie certyfikatu BREEAM Communities, który promuje projektowanie zagospodarowania terenu w odniesieniu do kontekstu otoczenia. Co zatem planuje inwestor w kwestii pobliskiej przyrody?

Architektura Archipelagu Łeba ma wizualnie połączyć nowe budynki z otoczeniem. Pomoże w tym liczna zieleń. Co ważne, wiele rosnących na działce starych drzew stanie się częścią nowej aranżacji zieleni. Chcąc chronić okazy deweloper planuje, że przesadzi około 20-30 drzew – głównie dębów.

Planowane są nasadzenia ponad 200 nowych drzew. Ponadto szacujemy, iż na terenie inwestycji zostanie posadzonych ponad 100 tys. różnorodnych roślin: od krzewów, po byliny, trawy ozdobne i rośliny hydrofitowe. Większość z nich to przedstawiciele gatunków rodzimych, uzupełniająco będziemy nasadzać inne rośliny z uwagi na ich zimozielony charakter, odporność na choroby i szkodniki oraz zmienne warunki pogodowe. W projekcie uwzględniono liczne ogrody deszczowe, zaopatrzone w roślinność hydrofitową – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Inwestycji w spółce deweloperskiej ALLCON.

Realizacja inwestycji będzie podzielona na kilka etapów i potrwa kilkanaście lat. W pierwszej kolejności ALLCON planuje budowę budynku z 34 apartamentami oraz lokalami usługowymi na parterze. Zbudowany zostanie też plac.

Archipelag Łeba to kolejny projekt apartamentów inwestycyjnych, który realizujemy poza Trójmiastem. Jest to propozycja dla osób, które marzą o posiadaniu nadmorskiego second home, do którego można przyjechać o każdej porze roku. Chcemy zaproponować nową jakość spędzania wolnego czasu, dzięki możliwości odpoczynku w warunkach, jakie mamy we własnym domu – podsumowuje Piotr Tarkowski, członek zarządu spółki deweloperskiej ALLCON.

źródło: ALLCON (www.allcon.pl)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Osiedle | Zieleń | Miasto | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły