Candid-Tor

Kameralny biurowiec od MVRDV. Tak budują w Niemczech

To budynek skrojony na ludzką skalę. Biurowiec Candid-Tor to biurowiec zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV. Jego wysokość wyniesie 64 metry, budynek powstanie w Monachium w Niemczech.

Oglądany z daleka przywodzi nam na myśl wieżowiec Bałtyk w Poznaniu, który również zaprojektował zespół MVRDV. W redakcji określamy go mianem kuzyna. W projekcie można dostrzec podobną myśl projektową – zamiast budować strzelisty wieżowiec, architekci postawili na mniejszą konstrukcję, która będzie atrakcyjna wizualnie i zapewni wielofunkcyjność powierzchni.

Candid-Tor ma formę dwóch budynków, które łączą się na szczycie. Na wysokości 64 metrów powstanie taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Monachium. Budynek wygląda jakby został zaprojektowany z pudełek, które ułożono jeden na drugim. Każda z wież składa się z czterech bloków o różnych rozmiarach, które pochylają się ku sobie. W ten sposób powstaje swego rodzaju brama.

Co ciekawe, podstawa budynku osadzona została w skrajnych granicach działki, dzięki czemu w centralnej części powstanie zielony plac.

Candid-Tor


Projekt jest realizowany przy monachijskim Candidplatz, w przestrzeni, która w dużej mierze oddzielona jest od otoczenia drogami. Architekci chcieli, aby działka, na której powstaje biurowiec była jak enklawa, w której użytkownicy będą mogli odpocząć.

Zieleń nie ogranicza się tylko do poziomu gruntu, przesunięcie bloków na wieżach pozwoli stworzyć wiele wspólnych tarasów, których zwieńczeniem jest zielony dach otwarty dla wszystkich użytkowników budynku.

Czytaj też: Biurowiec | Niemcy | Wieżowiec | MVRDV | whiteMAD na Instagramie

źródło: MVRDV