Kamienica Burcharda

Kamienica Burcharda – wielka nieobecna warszawskiego centrum

II wojna światowa odcisnęła ogromne piętno na warszawskiej zabudowie. W gruzach legły całe kwartały domów, kamienic i budynków użyteczności publicznej. Były też jednak obiekty, które ocalały z wojennej pożogi, jednak to nie uchroniło ich przed późniejszym zniszczeniem. Jednym z takich budynków jest kamienica Burcharda.

Przedwojenna, modernistyczna kamienica Burcharda została wzniesiona w Warszawie na granicy Ochoty i Śródmieścia, na rogu alej Jerozolimskich oraz ul. Chałubińskiego. Jej budowa została ukończona w 1911 roku, a głównymi architektami budynku byli Józef Napoleon Czerwiński i Wacław Heppen.

Kamienica w latach 30. XX w. Źródło: Referat Gabarytów/ Archiwum Państwowe w Warszawie

Kamienica Burcharda


Budynek był jednym z największych tego typu obiektów w okolicy. Posiadał pięć pięter i poddasze, a jego bryła była urozmaicona licznymi wykuszami, mansardami i balkonami. Kamienica górowała nad skrzyżowaniem zaledwie 62 lata. W 1973 roku została rozebrana pod pretekstem konieczności ułożenia w jej miejscu tymczasowego torowiska tramwajowego na czas budowy Dworca Centralnego i estakad w ciągu ul. Marchlewskiego (obecnie aleja Jana Pawła II). Po demontażu torowiska przez wiele lat w miejscu zburzonej kamienicy był pusty plac, na którym dopiero w latach 1992–1996 wzniesiono biurowiec. Niestety, wskutek niezrozumiałych dziś decyzji ówczesnych władz warszawa na zawsze utraciła tę imponującą budowlę.

Kamienica w latach 30. XX w. i to samo miejsce obecnie. Źródło: Referat Gabarytów/ Archiwum Państwowe w Warszawie

Lata 70. XX w. i rok 2023. Źródło: skyscrapercity.com

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Temat: Kamienica Burcharda – wielka nieobecna warszawskiego centrum

Źródła: warszawa1939.pl, urbanity.pl, domena publiczna