Witryny sklepowe.

Kamienica Emila Wedla w Warszawie. Historia i tradycja na wyciągnięcie ręki.

Kamienica Emila Wedla w Warszawie, stojąca przy ul. Szpitalnej, do dziś zachwyca swym efektownym wykończeniem i stylowo urządzonymi wnętrzami, z bogatymi sztukateriami, kryształowymi lustrami, gustownymi klatkami schodowymi czy pięknie udekorowaną bramą. Na tyłach kamienicy ponad wiek temu Emil Wedel otworzył fabrykę słodyczy, a od strony ulicy – sklep firmowy i pijalnię czekolady. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Warszawy, ale i całego kraju.

Kamienica została wzniesiona w 1893 roku przy ulicy Szpitalnej 8. W oficynie znajdującej się z tyłu budynku Emil Wedel od 1865 roku prowadził swój zakład cukierniczy. Od początku istnienia kamienicy (z kilkuletnią przerwą) na jej parterze działa sklep oraz pijalnia czekolady. Można tam było spotkać m.in. Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa. Za projekt budynku odpowiedzialny był Franciszek Brauman. Obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków, a opinie na jego temat były podzielone. Jedni uważali go za jeden piękniejszych w ówczesnej stolicy, inni szydzili z bogatej dekoracyjności. Kamienica zyskała nawet przydomek i bywała żartobliwie nazywana “Bombonierką Pana Wedla”.

Kamienica Emila Wedla w Warszawie


W latach 30. XX w. produkcję przeniesiono na Pragę, a w budynku pozostała jedynie pijalnia oraz sklep. W 1937 roku na łamach “Wiadomości Literackich” ogłoszono konkurs na najciekawsze wspomnienie związane ze starym sklepem E.Wedla. W 1938 roku ukazał się tom opowiadań “Staroświecki Sklep”. Na dachu kamienicy umieszczono reklamujący firmę neon ukazujący Chłopca na zebrze – kreację stworzoną w 1926 roku na zlecenie Jana Wedla przez Leonetto Cappiello, nazywanego często „ojcem nowoczesnej reklamy”. Postać ta była wykorzystywana na różnych polach, m.in. na opakowaniach, szyldach sklepowych, a nawet na kadłubie samolotu, którym słodycze były eksportowane za granicę kraju.

Neon Chłopiec na zebrze na dachu kamienicy Wedla.

Emil Wedel

Kamienica Emila Wedla w Warszawie

Plakat autorstwa Leonetto Cappiello.

Kamienica Emila Wedla w Warszawie

 

Kamienica przy ul. Szpitalnej. Wejście do sklepu firmowego E.Wedel w 1939 i 2022 roku. Źródło: fotopolska – Wedel / materiały prasoweWidok na kamienicę na przełomie lat 60. i 70. XX w. oraz obecnie.

Podczas powstania warszawskiego doszło do pożaru i zawalił się północny fragment kamienicy, który został odbudowany ponownie w 1947 roku, dzięki staraniom i prywatnym finansom ostatniego właściciela – Jana Wedla. W następnym roku odebrano mu budynek. Ponowne otwarcie lokalu znajdującego się na parterze nastąpiło w 1958 roku. Wystrój wnętrz wzorowany był na oryginalnym z 1937 roku, a żyrandole i kinkiety pochodziły z fabryki Braci Łopieńskich. Obecnie przedsiębiorstwo „Wedel” należy do japońskiego koncernu “Lotte”. “Pijalnia Czekolady E. Wedel Staroświecki Sklep” działa do dziś i nadal cieszy się ogromną popularnością wśród warszawiaków oraz turystów.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Temat: Kamienica Emila Wedla w Warszawie. Historia i tradycja na wyciągnięcie ręki.

Źródła: fotografiawarszawy.pl, um.warszawa.pl, wedelpijalnie.pl, NAC, fotopolska.eu, domena publiczna

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły