Kamienica Jakuba Windmana w Łodzi odzyskuje blask!

Kamienica Jakuba Windmana w Łodzi odzyskuje blask!

Kamienica Jakuba Windmana w Łodzi znajdująca się przy ul. Legionów 37A przechodzi właśnie generalny remont. To już kolejna z wielu łódzkich kamienic, które w ostatnich latach odzyskują swój dawny blask. Zaniedbana fasada budynku nie zdradzała bogactwa wystroju zachowanego wewnątrz, ani tym bardziej niespodzianek, na jakie natrafią projektanci i wykonawcy generalnego remontu tego zabytkowego gmachu.

Kamienica Jakuba Windmana kryła w sobie zdobione balustrady na klatce schodowej, ścienne malowidła, złote zdobienia, oryginalne piece kaflowe, a nawet mozaikę oraz sejf i schowki ukryte w ścianach. W trakcie prac odkryto także stary żleb dla koni, które trzymane były w podwórzu, a pod ziemią kanał jednej z wielu łódzkich rzeczek. Tzw. “ciek od Piotrkowskiej” płynący ceglanym korytem zachował się w niezłym stanie, chociaż nikt nie zaglądał tam od wieku.

Kamienica Jakuba Windmana – remont generalny

Generalny remont XIX-wiecznej kamienicy zmierza do szczęśliwego finału. Ekipa budowlana odnowiła budynek od piwnic po dach, odrestaurowała oryginalne elementy wystroju oraz położyła nowe instalacje, w tym centralne ogrzewanie, zatem piękne piece kaflowe będą już teraz jedynie dekoracją.

– W budynku trwa wykańczanie wnętrz mieszkań: malowanie pomieszczeń, wykonywanie gładzi, wyposażanie łazienek – w biały montaż. Ekipa montuje płytki ścienne i podłogowe, panele, drzwi w piwnicach, wewnątrz lokali oraz wejściowe do mieszkań. Trwa instalacja grzejników, wodomierzy, ciepłomierzy i hydrantów, montaż witryn w lokalach usługowych na parterze, renowacja lastriko na klatce schodowej, montaż opraw i plafonów – wylicza Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do wykonania zostało jeszcze docieplenie, tynkowanie i malowanie elewacji, montaż balustrad balkonowych, ułożenie izolacji od strony podwórka i obróbki blacharskie. Ekipy zobaczymy także przy renowacji klatki schodowej, przejazdu bramowego czy montażu sztukaterii. Zmierzające ku końcowi prace można już dobrze ocenić z ulicy. Odnowiona fasada zabytku jest całkowicie odsłonięta i widać ogromną różnicę w jej wyglądzie. Wyremontowana elewacja jest utrzymana w szarych odcieniach i zdobią ją odrestaurowane detale architektoniczne.

W budynku powstają mieszkania, lokale użytkowe oraz pracownie artystyczne. Zagospodarowane zostanie także podwórze, gdzie wykonawca posadzi drzewa, ustawi ławki i zamontuje oświetlenie.

źródło: UM Łódź / lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kamienica | Zabytek | Metamorfoza | Łódź | whiteMAD na Instagramie