Kamienica Majewskiego w Łodzi znów olśniewa!

W zeszłym roku Łódź wzbogaciła się o kolejny, pieczołowicie odnowiony zabytek. Kamienica Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 znów olśniewa. Wykonawcą prac była firma Vik-Bud. Remont kamienicy był częścią rewitalizacji ulicy Włókienniczej. Wartość inwestycji to blisko 14 mln zł.

Kamienica jest obecnie jednym z najpiękniejszych obiektów w Łodzi, a także najcenniejszym zabytkiem przy ul. Włókienniczej. Neorenesansowy gmach powstał w latach 1883–1886. Pierwotnie była to willa właściciela Hilarego Majewskiego, lecz z czasem przekształcono ją w budynek wielorodzinny.

Fot. Stefan Brajter / Refotografie


W 1947 r. rozebrano oficynę, wozownię i stajnię, a także dokonano przebudowy części pomieszczeń łączących kamienicę frontową i oficynę, natomiast w końcówce lat 50. XX w. przebudowano klatkę schodową by zapewnić dostęp do strychu zaadaptowanego na mieszkania. Przypuszczalnie w tym okresie spiralną klatkę schodową przekształcono w toalety. Część pomieszczeń została na przestrzeni lat zdewastowana przez mieszkańców kamienicy. Mimo to, w budynku zachował się bogaty wystrój sztukatorski, zdobienia wykonane z marmuru, marmoryzacja klatek schodowych oraz zdobione płytki podłogowe, a także polichromie, mazerunki i złocenia. Wszelkie zachowane elementy pieczołowicie odnowiono, a wnętrzom przywrócono dawno utracony szyk.

Budynek został też całkowicie odnowiony od zewnątrz oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi poddano instalację elektryczną, wodną oraz gazową. Rozebrane zostały dwa budynki gospodarcze. Zmieniono układ pomieszczeń. Budynek uzyskał dostęp do sieci światłowodowej. W budynku powstaną lokale usługowe użyteczności publicznej.
Do końca 2023 r. przy ul. Włókienniczej oddanych zostanie łącznie 14 kamienic, a w nich 223 komfortowe mieszkania komunalne, 32 lokale użytkowe, pięć mieszkań chronionych oraz trzy placówki pełniące funkcje społeczne. Rewitalizacja przy tej ulicy to wartość 90 mln zł. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Architekt: GBT Architekci

Źródło:  Stefan Brajter / Refotografie (facebook), uml.lodz.pl, investmap.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kamienica | Zabytek | Metamorfoza | Łódź | whiteMAD na Instagramie

Temat: Kamienica Majewskiego w Łodzi znów olśniewa!