Miodowa 3
Autor zdjęcia: Andrzej G/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Dawniej miała siedem pięter. Kamienica na Miodowej 3 przeszła dużą metamorfozę

Kamienica stojąca pod adresem Miodowa 3 w Warszawie to budynek o bogatej i burzliwej historii. Wybudowana w 1912 roku na miejscu wyburzonego malowniczego domu-atelier Jana Mieczkowskiego, według projektu architektów Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa, początkowo miała aż osiem kondygnacji. Niestety, w czasie powstania warszawskiego budynek doznał poważnych uszkodzeń, kiedy około 48% struktury zostało zniszczone.

Po wojnie, w 1948 roku, rozpoczęto prace rozbiórkowe i przygotowania do odbudowy. Plan rekonstrukcji powierzono architektowi Bronisławowi Iwańczykowi. Nowy projekt, zatwierdzony w 1952 roku, zakładał nadanie budynkowi historyzującej, klasycyzującej szaty, a całość obniżono do dwóch pięter z poddaszem. Wprowadzono zmiany w fasadzie, w tym zmniejszenie otworów okiennych i dodanie kamiennych obramień. Cała inwestycja została zakończona w 1956 roku, a nowa forma budynku, z czterema kondygnacjami i stromym dachem krytym dachówką ceramiczną, zyskała uznanie wśród konserwatorów.

Miodowa 3. Autor zdjęcia: Andrzej G/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Miodowa 3


Odbudowana kamienica zachowała wiele elementów z pierwotnej konstrukcji, w tym reprezentacyjną sień i klatkę schodową, które zostały wzbogacone o bogatą dekorację i marmurowe okładziny. Skromny, powojenny detal, taki jak kamienny cokół i opaski wokół witryn, nadał budynkowi jednolitą, historyzującą formę, harmonizującą z otaczającą architekturą.

Miodowa 3 w 1940 roku i obecnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i Google Maps

Zmniejszenie liczby kondygnacji było świadomym zabiegiem, mającym na celu lepsze wkomponowanie budynku w krajobraz miasta. Dzięki temu nie dominował nad pobliskimi zabytkami, takimi jak kościół św. Anny czy pałac prymasowski, oraz nie wyróżniał się nadmiernie w panoramie widocznej z trasy W-Z.

Przyziemie kamienicy w roku 1933 i współcześnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/ i Rado-NDM/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

W 2020 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu kamienicy na listę zabytków, uznając jej zachowane wartości artystyczne i naukowe. Kamienica przy ul. Miodowej 3 jest ważnym świadectwem powojennej odbudowy Warszawy, dokumentującym starania o ochronę i przywrócenie dawnych wartości architektonicznych stolicy.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie