Poznańskiej 21

Kamienica na Poznańskiej 21 – co dalej ze zrujnowanym zabytkiem?

Przy ulicy Poznańskiej 21 stoi opuszczona budowla otoczona płotem i zabezpieczona przed runięciem. Ten budynek to kamienica należąca dawno temu do rodziny warszawskich kupców Biele. Niepozorny budynek skrywa jednak tajemnicę i jego wartość historyczna jest dużo większa, niż może się wydawać.

Kamienica powstała pod koniec lat 70. XIX wieku. Jest to pierwszy murowany dom przy ul. Wielkiej (ob. ul. Poznańska) oraz pierwsza kamienica mansardowa w Warszawie, będąca ostatnim zachowanym przykładem śródmiejskiej zabudowy sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowie XIX wieku. Opuszczony budynek przez lata nie był remontowany i zabezpieczany przed dalszą dewastacją. Powodem była niemożność dotarcia do wszystkich wpisanych do księgi hipotecznej właścicieli. Z tego też powodu przez blisko dwadzieścia lat nie rozpatrzono wniosku o wpisanie go do rejestru zabytków („ZOK” l.dz. 30/98 z dnia 27 lipca 1998 r.)

Kamienica obecnie. Źródło: Google Maps


Mimo prowadzonych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami przygotowań rozbiórkowych, budynek został ostatecznie wpisany do rejestru zabytków w drugiej połowie maja 2018 roku. Miesiąc później zawaleniu uległ strop i środkowa, szeroka na pięć metrów część ściany tylnej. Zaraz po katastrofie zapowiedziano położenie nowych stropów i przemurowanie zagrożonych fragmentów ścian, nim jednak się do tego zabrano, 2 września na podwórze runął kolejny fragment kamienicy − pozbawiona podparcia część poddasza.
Od stycznia 2019 roku rozpoczęto intensywne prace zabezpieczające konstrukcję budynku. Stan techniczny obiektu wymagał pilnego podparcia ścian stalowymi przyporami, a także prac polegających na podstemplowaniu stropów, montażu konstrukcji i pokrycia dachu, przemurowaniu nadproży oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych.

Kamienica na Poznańskiej 21 przed i po katastrofie budowlanej. Źródło: Google Maps

Kamienica na Poznańskiej 21 przed i po katastrofie budowlanej. Źródło: Google Maps

Kamienica na Poznańskiej 21 przed i po katastrofie budowlanej. Źródło: Google MapsWykonana w czasie prowadzenia prac inwentaryzacja architektoniczno-budowlana mansardowego dachu, uszkodzonego w wyniku katastrofy budowlanej, dzięki szczegółowym rysunkom detalu architektonicznego, w tym lukarn, posłuży w przyszłości do jego wiernego odtworzenia. Z dawnego wystroju wnętrz, w budynku przetrwała drewniana tralkowa balustrada schodów, a także drzwi wejściowe, które zostaną zabezpieczone do czasu właściwego remontu obiektu. W Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przechowywane będą dachówki wykonane z łupka, które posłużą za wzór przy odtwarzaniu pokrycia dachowego budynku w przyszłości. Ale czy budynek doczeka się remontu? Część uległa już zawaleniu. Obecnie tworzy przykry i nieciekawy obraz, z dawnej uroczej kamieniczki pozostało niewiele. Należy jednak mieć nadzieję, że ten wartościowy dla historii nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta budynek znów stanie się ozdobą ulicy, jak przed laty.

Źródło: um.warszawa.pl

Zobacz też: Kamienica | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki | Renowacja

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły