Kamienica Nowy Świat 47: ofiara powojennych wizjonerów

Kamienica stojąca pod adresem Nowy Świat 47 ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku. Pierwotnie w tym miejscu znajdował się ratusz jurydyki szpitalnej, który przez wieki był ważnym punktem w okolicy. Na przełomie XIX i XX wieku na miejscu dwupiętrowej kamienicy z początku XIX w. wybudowano nowy obiekt, zaprojektowany przez Bronisława Żochowskiego-Brodzica. Czteropiętrowy budynek charakteryzował się elegancką fasadą, ozdobioną bogactwem historyzujących detali, w szczególności w stylu neobarokowym.

Kamienica miała na przestrzeni lat wielu znamienitych lokatorów. W 1836 roku zamieszkiwali w niej rodzice Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. W 1861 roku swój dom znalazł tu Teodor Józef Konrad Korzeniowski, lepiej znany jako Joseph Conrad – słynny pisarz tworzący w języku angielskim. W 1892 roku budynek stał się siedzibą redakcji popularnego tygodnika krajoznawczego „Wędrowiec”. To wtedy postanowiono o przebudowie kamienicy.

Kamienica Nowy Świat 47 w 1906 roku. Źródło: Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej

Nowy Świat 47

W latach 1924-1929 mieszkał w niej Karol Szymanowski, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, obok Fryderyka Chopina. Szymanowski, znany ze swojego wkładu w rozwój muzyki polskiej, stworzył w tym miejscu wiele swoich dzieł. W 1909 w kamienicy znajdował się salon obuwia Stefan, magazyn z obrazami i przyborami piśmienniczymi Juliana Buroffa (działał do wybuchu II wojny) i sklep firmowy Columbia Phonograph Company.

Budynek w 1938 i obecnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Zobacz

Nowy Świat 47 w 1940 i 2024. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

Kamienica podczas okupacji i współcześnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski

W czasie bombardowań i powstania warszawskiego budynek został uszkodzony i wypalony, lecz elewacja frontowa przetrwała w stosunkowo dobrym stanie. Po II wojnie światowej kamienica padła ofiarą Biura Odbudowy Stolicy. Jej wielkomiejski charakter i przepych uznano za niepasujące do kameralnej zabudowy Nowego Światu. Wobec tego obiekt został obniżony do dwóch pięter i pozbawiony bogatych zdobień fasady. W okresie powojennym w budynku znajdowała się księgarnia radziecka, oferująca tanie publikacje w języku rosyjskim. Dziś w lokalu na parterze działa restauracja.

Źródło: nowyswiat47.pl, fotopolska.eu

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej