Kamienica opanowana przez dziką przyrodę. W Łodzi powstał nowy mural!

Nowy mural w Łodzi opowiada historię kamienicy opanowanej przez dziką przyrodę. Malunek odsłonięto na ścianie kamienicy przy ulicy Targowej 55.

Motywem przewodnim muralu jest dzika, baśniowa natura, która zdaje się wdzierać do wnętrza budynku. Mural powstał z inicjatywy firmy Duda Development we współpracy z łódzką fundacją Urban Forms na nowym osiedlu Diasfera.

Powierzchnia wielkoformatowego obrazu to aż 550 m kw. Malunek zaprojektowała i następnie zrealizowała dwójka artystów. Pierwszy z nich to Maciej Polak, ilustrator i designer, który znany jest ze swoich projektów przygotowanych dla marki Pan tu nie stał. Z kolei Martyn Gill to streetartowy artysta, który stworzył między innymi mural w przejściu podziemnym między Karolewem a Atlas Areną w Łodzi.


Ich wspólne dzieło zajęło pustą ścianę kamienicy. Artyści zaprojektowali tam elewację, która imituje rzeczywisty budynek oraz zestawiona jest z roślinami, które zdają się otaczać gmach z każdej strony. Nowy mural ma wzbudzać wśród mieszkańców optymizm i zachęcać ich do nawiązywania sąsiedzkich relacji.

Fundacja Urban Forms założona została w 2008 roku w Łodzi przez Teresę Latuszewską-Syrda, prowadzi działalność polegającą na upowszechniania kultury i sztuki miejskiej oraz propagowaniu jej w różnorodnych środowiskach w Polsce i zagranicą. Poprzez „sztukę miejską” członkowie fundacji rozumieją taki rodzaj sztuki, który odnosi się do miasta i miejskiego życia, jest wykonywana przez artystów, którzy mieszkają, lub przejawiają zamiłowanie do życia w mieście. Rozumiana w ten sposób sztuka łączy street art, graffiti i określa wszelkie wizualne formy sztuki powstałe w obszarach miejskich i inspirowane miejską architekturą.

Czytaj też: Ciekawostki | Sztuka | Elewacja | Łódź | whiteMAD na Instagramie

fot. Duda Development, źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły